Zlín začíná připravovat plán rekonstrukce areálu Svit

Vložil
ČTK
22.03.2009 13:15
Zlín

Zlín - Zlínská radnice začíná připravovat projekt rekonstrukce průmyslového areálu Svit. Během několika měsíců by mělo být jasno o jeho budoucí architektonické podobě či možnostech dopravního napojení. Oprava zastaralé infrastruktury bude ale záviset především na přísunu peněz. Podle náměstka primátorky Martina Janečky (ČSSD) ji proto bude nejspíš řešit až příští vedení krajského města.
    Zlín vlastní infrastrukturu v průmyslové zóně od loňského prosince, kdy ji na něj spolu s dalšími nemovitostmi po Svitu převedla společnost Ekoinvest. Město za ně dohromady zaplatilo 50 milionů korun. Právě nevyřešené majetkové vztahy po skupině Svit dlouho znemožňovaly jakékoliv investice do obnovy zóny a způsobily její nyní katastrofální stav.
    "To nejdůležitější je vyřešení rekonstrukce infrastruktury, která v areálu je. Tedy komunikace, rozvody vody, kanály, chodníky a tak dál," řekl Janečka. Město sice má podle něj k dispozici studii, ve které náklady na rekonstrukci stanovilo, ta je ale stará už několik let, a skutečná čísla se proto budou lišit.
    Magistrát je zatím odhaduje na několik stovek milionů korun, z vlastního rozpočtu je ale uhradit nemůže. "Budeme žádat, předpokládám ve spolupráci se Zlínským krajem a ostatními organizacemi, které podnikají ve Svitu, o granty z  Evropské unie, ale tento termín vůbec nejsem schopen říct," uvedl náměstek. Bude podle něj záviset na harmonogramu zveřejněných výzev na čerpání peněz z fondů EU.
    Zlínská radnice už dříve avizovala, že založí obecně prospěšnou společnost, na kterou svůj majetek ve Svitu převede a která by mohla o evropskou dotaci na revitalizaci zažádat. O její konkrétní formě se podle Janečky rozhodne v řádu měsíců. Město zatím zřídilo komisi, která bude majetkové poměry a dopravní řešení ve Svitu řešit. Členy jsou zástupci magistrátu, hejtmanství i  firem, které nyní části areálu vlastní.
    Průmyslová zóna zabírá kolem 65 hektarů a stojí na ní více než stovka budov. Většinu z nich nyní vlastní subjekty, které zde podnikají. Areál bezprostředně navazuje na historické jádro Zlína a jeho součástí je i takzvaný Baťův mrakodrap, současné sídlo Zlínského kraje.
0 komentářů
přidat komentář

Související články