Zemědělské muzeum hledá strategické partnery pro rekonstrukci

Zdroj
Jiří Borovička
Vložil
ČTK
14.08.2014 09:10
Praha

Praha - Národní zemědělské muzeum (NZM) hledá strategické partnery pro plánovanou celkovou rekonstrukci historické budovy na Letné v Praze. Ta totiž vinou nevhodných stavebních zásahů v posledních 50 letech nevyhovuje výstavním účelům a uložení sbírek. Náklady odhadují odborníci na 400 milionů korun, oznámil dnes ČTK mluvčí muzea Lubomír Maršík. Práce by se v případě schválení projektové dokumentace a zajištění financí měly uskutečnit v letech 2016-2017. Zřizovatelem muzea je ministerstvo zemědělství.

    "Hlavním úskalím je získání finančních prostředků. Z odhadované částky na rekonstrukci si plných 350 milionů korun vyžádají stavební a rekonstrukční práce. Zbytek padne na vytvoření nových expozic, které by odpovídaly požadavkům na moderní muzejní prostory 21. století," uvedl Maršík. Odhaduje, že upravené muzeum by mělo přilákat ročně až 200.000 návštěvníků.
    "Pro investici takového rozsahu je třeba najít strategické partnery, a to nejen z finančních důvodů. Máme plán, že pro každou tematickou expozici, která vznikne po celkové rekonstrukci budovy, hledáme partnera či partnery. Mělo by jít o veřejnou či neziskovou instituci nebo podnikatele, působící v daném oboru," uvedl generální ředitel NZM Jan Půček. Osm expozic se bude věnovat zemědělství, lesnictví a myslivosti, rybářství, rozvoji venkova včetně venkovské architektury a krajiny, zahradnictví a květinářství, vinařství a pivovarnictví a jednotlivým oblastem potravinářství.
    Každý z partnerů by měl přinést finanční prostředky nebo know-how, které se využije při tvorbě nových výstavních prostor, programů pro školy a v neposlední řadě i akcích pro veřejnost. Za to získá možnost prezentace své činnosti a zviditelnění formou spolupráce s muzeem. "V současné době jednáme se společností Lesy ČR, která by měla být pilotním partnerem pro expozici lesního hospodářství, a Muzeem gastronomie. To nabízí přenesení své expozice do naší budovy," uvedl Maršík.
    Funkcionalistická budova Národního zemědělského muzea tvoří s budovou sousedního Národního technického muzea unikátní areál, který koncem 30. let realizoval uznávaný prvorepublikový architekt Milan Babuška. Jen několik let po dokončení budovy zemědělského muzea ji však zabrali okupanti a cenné sbírky se musely stěhovat jinam.
    "Po komunistickém převratu v roce 1948 zde sídlil podnik Stavoprojekt. Došlo k nevhodným stavebním úpravám, které zde vnímáme dodnes. Možnosti plnohodnotného využití pro muzejní účely jsou proto omezené," uvedl Půček. Kromě vyřešení nevhodně rozdělených prostor se rekonstrukce dotkne technických sítí muzea, zajištění statiky budovy a vnějšího pláště budovy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články