ZČU v kampusu na Borech plánuje moderní univerzitní knihovnu

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
11.11.2008 15:15
Plzeň

Plzeň - Moderní univerzitní knihovnu po vzoru podobných institucí v západní Evropě i Americe chce vybudovat ZČU v Plzni. Nový třípodlažní objekt se studovnou, několika pracovišti pro studenty, literární kavárnou a dalšími službami by měl vyrůst v univerzitním areálu na Borech. Projekt počítá s tím, že "vzdušná a veselá" stavba trojúhelníkového tvaru těsně naváže na centrální knihovnu kampusu a rozšíří ji. Součástí budou i prostory pro archiv, zjistila ČTK.

    "Centrální knihovnu preferujeme jako zařízení, které umožní studentům i akademikům, aby se navzájem setkávali, ovlivňovali, a tím kultivovali prostředí univerzity," vysvětlil rektor Josef Průša. Na projekt s názvem Rozšíření informační podpory potřebuje univerzita zhruba 60 milionů Kč. Žádat o ně bude do operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
    "Máme zpracovanou dokumentaci k územnímu rozhodnutí. Zatím není jasné, kdy bude výzva otevřena. Předpokládáme podávání žádostí v létě 2009," doplnil kvestor Antonín Bulín. Pokud ZČU peníze získá, knihovna by mohla stát v roce 2010 nebo 2011, její zastavěná plocha bude 1140 m2.
    "Rozšíření centrální knihovny souvisí i s tím, že univerzita plánuje rozšíření kampusu o další instituce a fakulty. Díky nové stavbě by se měl podstatně zvětšit počet studijních míst, měla by v něm vzniknout literární kavárna, pracovní prostor pro studenty, skupinové studovny," uvedla ředitelka Univerzitní knihovny ZČU Miloslava Faitová.
    Podle ní chybí ve nynější budově hlavně menší studovny, které by sloužily studentům pro projektovou práci. "Tato potřeba souvisí s novým trendem výuky, kdy studenti ve větší míře pracují na projektech. Sedí-li normálně v prostoru pro volný výběr, ruší ostatní návštěvníky," dodala. V současné době je v knihovně kolem 150 studijních míst.
    ZČU má nyní 18.000 studentů a 1200 akademických pracovníků. Provozuje centrální knihovnu a pět dílčích knihoven, dohromady poskytují 500 studijních míst. V knihovním fondu má 400.000 svazků, 20.000 činí roční přírůstek, volný výběr tvoří 153.000 svazků. Knihovna od roku 1998 eviduje publikační činnost pracovníků univerzity. Od roku 2002 sbírá tištěné diplomové a bakalářské práce, začíná s archivací v elektronické podobě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články