ZČU končí se stavbou Ústavu umění a designu za 200 milionů

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
06.06.2012 19:00
Plzeň - V univerzitním kampusu Západo- české univerzity na Borech končí stavba Ústavu umění a designu (ÚUD), "továrny na umění", za téměř 200 milionů korun. Jde o třípodlažní budovu, která se podobá výrobní hale, s velkými otevřenými a pružně přestavitelnými ateliéry. Stavba se zkrátila o půl roku. Nic podobného ve střední Evropě není, řekl dnes ČTK ředitel ÚUD Josef Mištera.

    "Inspiroval jsem se v běžné tovární hale, které jsou stavěny velice flexibilně a jeden den se tam mohou vyrábět rohlíky a za týden auta. Je to velice funkční pro naši práci, protože můžeme kdekoliv založit libovolné pracoviště. Podobné školy jsou v USA," dodal.
    ÚUD musí mít podle Mištery možnost operativní přestavby. Nevíme, jaký obor naroste a jaký zanikne, uvedl. Všechny katedry si v projektu navrhly dispozice podle potřeb. Uvnitř budovy je 6000 metrů čtverečních plochy, dvojnásobek než měl ústav doposud, včetně divadla pro 200 lidí a filmového studia, které budou integrovat umělecké obory. Dům má venkovní ateliéry o ploše 1000 m² a amfiteátr pro 400 lidí.
    Nová budova má být centrem kultury univerzitního kampusu, kde denně projde přes 10.000 lidí a řada z nich se chodí domů jen vyspat. "Pomocí grantů se to tu pokusíme rozžít," řekl.
    Studenti se začnou stěhovat do nové budovy z osmi míst Plzně v srpnu, oficiální otevření je naplánováno na 18. říjen. "Bude to obrovská show, týmy už na ní pracují," uvedl Mištera.
    V přízemí ÚUD bude veřejná galerie s kavárničkou, studijní oddělení, dílny a ateliéry. V druhém podlaží hlavně počítačová studia a ve třetím kanceláře. Čelní stěna bude zcela pokryta billboardy.
    Původní rozpočet ústavu se podařilo díky krizi a velké konkurenci dodavatelů snížit o téměř 130 milionů korun. Do léta 2013 by mělo být ÚUD transformováno na devátou fakultu ZČU, která by měla mít titul Fakulta umění a designu Ladislava Sutnara.
    "Náš kredit roste. Z Plzně je jen devět procent studentů, zbytek z celé ČR i ze Slovenska a jiných zemí," uvedl Mištera. ÚUD dosud působí na osmi místech po Plzni. Má téměř 500 studentů a 60 pedagogů. Nový objekt pojme až 600 studentů. Těžištěm výuky je design a užité umění. Absolventi nemají dle Mištery problém s uplatněním v agenturách, nakladatelstvích i firmách. Zájem je stabilní, ale roste počet talentovaných studentů. Ústav začínal v roce 2002 pod Pedagogickou fakultou ZČU se třemi specializacemi a 80 studenty jako reakce na chybějící vysokou uměleckou školu v severozápadních a jižních Čechách.
0 komentářů
přidat komentář

Související články