Zastupitelstvo Prahy 1 schválilo nájemce Malostranské besedy

Zdroj
Karel Čapek
Vložil
ČTK
23.01.2009 10:45
Praha

Praha - Zastupitelstvo Prahy 1 dnes schválilo nájemce Malostranské besedy. Historickou budovu na Malé Straně by do dvacetiletého podnájmu měla získat společnost Malostranská beseda a.s., která vyhrála výběrové řízení. Ve společnosti figurují lidé, kteří již vyhráli výběrové řízení v roce 2007 se společností 2media.cz s.r.o., zastupitelstvo první městské části ale s firmou odmítlo uzavřít smlouvu kvůli nízkému nájemnému. Radnice proto vypsala nové výběrové řízení.

    Malostranská beseda a.s. bude podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy (ODS) platit roční nájemné 1,56 milionu korun. Oproti minulé nabídce společnosti 2media.cz s.r.o. zaplatí firma navíc za využívání zahrádky v podloubí dalších 200.000 až 300.000 korun. Podle smlouvy musí nájemce do vybavení domu investovat 20 milionů korun a pro případ dlužného nájemného složit kauci dva miliony korun.
    "Jsem rád, že se to povedlo dotáhnout do vítězného konce. Mrzí mě, že kvůli útokům pana Mejstříka a dalších nás opustil Jaroslav Dušek," řekl Pavel Smeták, předseda představenstva vítězné firmy. Herec Dušek měl mít na starosti v Malostranské besedě divadelní scénu, kvůli dlouhým průtahům ve schvalování smlouvy ale od spolupráce odstoupil.
    Do soutěže se přihlásili čtyři firmy, dvě byly vyřazeny pro formální nedostatky.
    Výběrová komise tak rozhodovala mezi společnostmi Almira MV, s.r.o. a Malostranská beseda, a.s. "Společnost Malostranská beseda splnila veškerá kritéria jak po formální, tak i obsahové stránce," řekl Hejma.
    Podle Hejmy společnost Almira nabídla roční nájemné jen milion korun a žádala také nájemní prázdniny. I návrh kulturního programu byl prý horší. V druhém kole navíc společnost nesplnila formální požadavky. "Je škoda, že zbyla pouze jedna firma, která byla schopná dostát všem podmínkám," řekla Karolína Peak (Věci veřejné).
    Malostranskou besedu nájemce dostane po její kompletní opravě. Rekonstrukce začala před dvěma roky, stát bude zhruba 190 milionů korun. Dokončena by měla být do konce roku. V suterénu a přízemí by měla být restaurace a kavárna, k posezení u piva by mělo být využíváno i podloubí, kde bude umístěn mobilní výčep. V prvním patře by se měly v sálech konat divadelní představení a koncerty, druhé patro bude určeno pro spolkovou činnost, přednášky nebo výstavy.
    Na konci loňského září na ni stavebníci vyzvedli tři věže, které zde byly od 17. století do počátku 19. století. Věže měly zdůrazňovat význam objektu.
    Malostranská beseda byla od konce 15. do sklonku 18. století radnicí Menšího Města pražského. V roce 1575 v ní představitelé nekatolické šlechty sepsali společné vyznání víry, takzvanou Českou konfesi. Od druhé poloviny 19. století sloužila jako kulturní a spolkové centrum Malé Strany.
0 komentářů
přidat komentář

Související články