Zastupitelé se seznámili se studií knihovny - DOPLNĚNO

Zdroj
Michal Burian, Tereza Měrtlová
Vložil
ČTK
29.11.2007 12:20
Praha

Praha - Zatímco ještě před několika týdny hovořili někteří pražští zastupitelé o podobě zamýšlené budovy Národní knihovny od Jana Kaplického jako o "chrchlu", při dnešní prezentaci studie na zasedání zastupitelstva žádná ostrá kritika nezazněla. Zastupitelé se Kaplického tázali například na rozpočet výstavby, jak by budova na Letné ovlivnila panorama Prahy, nebo na splnění podmínek architektonické soutěže.
Architekt odmítl přesunutí knihovny na jiné místo. "Najděte mi město v Evropě, ve světě, které má národní knihovnu na periferii. To neexistuje," uvedl Kaplický. Moderní doprava a krátké vzdálenosti jsou podle něj pro knihovnu nezbytné. O přesunu prý nemá smysl mluvit. "Když město Praha knihovnu nechce, tak ji mít nebude," dodal Kaplický.
Budova není zelená, ale barvy šampaňského, až zlatavá, uvedl Kaplický na začátku prezentace, při níž promítal obrázky knihovny i Prahy. Podotkl také, že se někde musí shromáždit deset milionů knih, budova bude mít rezervu pro pět milionů dalších svazků. "Snažili jsme se o co nejmenší objem nad zemí," řekl architekt.
Výška zamýšlené budovy podle něho přibližně odpovídá Národnímu divadlu. "Knihovna by byla nepatrná proti novému stadionu na Spartě pro 40.000 lidí," poznamenal Kaplický.
Řada zastupitelů se tázala na rozpočet výstavby. Podle Kaplického v soutěži nebyl, odpovídal by ale zhruba třem kilometrům dálnice nebo desetiletému pronájmu dvou stíhaček. Náměstkyně primátora Markéta Reedová (SNK ED) uvedla, že automatizovaný systém knihovny by zřejmě bylo možné zaplatit z evropských peněz.
Miloslav Ludvík (ČSSD) poukázal na to, že Praha je jedním z posledních evropských měst se zachovaným panoramatem. Podle Kaplického by ale knihovna nebyla takovým zásahem do panoramatu města jako rozhledna na Petříně. "Nemůže se zastavit rozvoj města," zdůraznil architekt. Jana Ryšlinková (SNK ED) upozornila na to, že Kaplického budova byla v soutěži nejnižší nebo jedna z nejnižších.
Na dodržení podmínek soutěže se ptal Petr Hulinský (ČSSD). Původní nepřipouštěly umístit knihy pod zem, při soutěži se upravili. Kdyby byly knihy nad zemí, podle Kaplického by byla budova nad zemí moc velká. "Kdyby tam bylo deset milionů knih, byl by to mrakodrap," řekl architekt. Automatický knihovní systém umožňuje umístit svazky pod zem, dodal.
Kaplický na žádost Pavla Žďárského (ODS) vysvětloval, jak by to bylo s rekonstrukcí budovy. Její plášť má být z hliníkových a skleněných trojúhelníků. "Mozaika na katedrále svatého Víta je 600 let stará, vydržela. Plášť knihovny je podobného systému," uvedl architekt.
Zastupitelé také upozornili na to, že chybí vizualizace návrhu, které by ukázaly knihovnu v zimním období. Přesná vizualizace je podle primátora Pavla Béma (ODS) důležitá pro diskusi s památkáři i zástupci UNESCO. "Ano, Praha dala k dispozici pozemky, za to nese odpovědnost, ale určitě jsme tím neřekli, že tam může stát cokoliv," dodal Bém.
Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek se na zastupitelstvu omluvil za případné chyby v celém procesu. "Pokud se něco mohlo stát lépe, než se stalo, bylo to tím, že jsme neměli zkušenosti s takovou soutěží," řekl Ježek. Zároveň ho udivilo, že na nesrovnalosti v zadání soutěže neupozornili odborníci z Mezinárodní unie architektů. Upozornil také na to, že, stejně jako návrh Kaplického, ani další nesplnili všechny podmínky. Například návrh, který se umístil na třetím místě, porušil hned dvě.
"Nezaznamenal jsem bouřlivou debatu," řekl na závěr Bém. Přišel se na ni podívat i bývalý prezident a zastánce Kaplického studie Václav Havel. Kaplický označil debatu za civilizovanou. "Debata je vždycky dobrá, nikdo nedělal žádná vystoupení proti ani pro a o to jde," řekl architekt novinářům.
"Já považuji za velmi dobré a důležité, že zastupitelé se mohli důkladněji seznámit z věcí, o níž budou rozhodovat," řekl novinářům Havel. Osobně soudí, že "knihovna je bezvadný návrh, že má stát tam, kde stojí". Podle Havla je trochu smutné, že se nejprve dělá soutěž na jeden dům a teprve pak bude soutěž na koncepci celé Letné. "Zatím nemá koncepci žádnou. Proto možná také se knihovna jeví zvláštním způsobem jako něco, co je tam divné, co tam trčí, co tam překvapuje," uvedl exprezident. Z dnešní debaty prý má dobrý pocit. Obával se, že bude horší.
Studie vzbudila diskuse hned potom, co byly vyhlášeny výsledky mezinárodní architektonické soutěže na novou budovu. Ukázalo se, že výstavba knihovny na Letné nemá u řady městských zastupitelů podporu.
Nyní se řeší právní, památkářské a architektonické hledisko stavby. Bém už dříve sdělil, že je nutné zabývat se pěti tématy. Jsou to památkářské hledisko, pozemky, územní plán, dodržení pravidel soutěže a financování výstavby.
16 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Školácké výmluvy a omluvy.
pipe
29.11.07 02:59
zase nic na rovinu
mdhd
29.11.07 09:00
ať jí postaví v brdech...
znechucený architekt
30.11.07 12:39
Ken
30.11.07 12:59
...ps: navrácení poplatku
bohatí architekti
30.11.07 12:17
zobrazit všechny komentáře