Zastupitelé Brna chtějí v oblasti Západní brána sportovní halu

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
22.05.2007 14:10
Brno


Brno - Brněnští zastupitelé dnes po dvouhodinové diskusi schválili záměr postavit na území zvaném Západní brána sportovní halu spojenou s  nákupním centrem. Investici za zhruba dvě miliardy korun by měl zaplatit soukromý investor, město vloží své pozemky. O pozemek měli také zájem brněnští akademici, kteří zde chtěli zbudovat Středoevropský technologický institut (CEITEC). Město se jim bude podle primátora Romana Onderky snažit najít jiné pozemky. Stanovisko akademiků ČTK zjišťuje.
    Na sporném pozemku by měla stát hala pro 10.000 diváků, která by sloužila hlavně hokejistům a basketbalistům. Součástí komplexu by bylo nákupní centrum, jež v oblasti obklopené několika sídlišti chybí. Podle Onderky by sem mohlo chodit nakupovat přes 50.000 lidí, kteří v okolí buď bydlí, nebo pracují.
    Dnešní rozhodnutí radních komplikuje situaci brněnským univerzitám a akademii věd, instituce hodlaly na pozemcích v těsném sousedství Fakultní nemocnice Brno a kampusu Masarykovy univerzity zbudovat středoevropské výzkumné středisko. Pracoviště, kde by se vědci věnovali například biotechnologiím, chtějí univerzity postavit z evropských peněz. Projekt by do Brna mohl přitáhnout investice od deseti do 20 miliard korun. Podporu záměru vyslovil při nedávné návštěvě města premiér Mirek Topolánek.
    Součástí dnešního usnesení zastupitelů je však paradoxně i podpora projektu CEITEC. Zastupitelé města se usnesli, že projekt je jednou z významných priorit města. Pozemky pro stavbu výzkumného centra se vedení Brna bude snažit najít v dalších lokalitách blízko univerzitního kampusu.
    Záměr postavit v Západní bráně sportovní halu s  nákupním centrem a pro výzkumníky najít nové místo schválili zastupitelé koalice z ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených; proti byli především opoziční občanští demokraté. Na dnešním zasedání kritizovali, že důležitý záměr se projednává narychlo. Zastupitelé návrh usnesení dostali až dnes dopoledne, přitom obvykle mají materiály k dispozici několik dní dopředu a také je dopředu projednávají v  jednotlivých komisích.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Onderka
22.05.07 02:33
Onderka 2
23.05.07 10:11
ostuda
pawouk
29.05.07 01:57
technologie vs. komerce
palmexman
29.05.07 09:30
palexmanovi
rob
30.05.07 02:54
zobrazit všechny komentáře

Související články