Zanedbané domy na přerovském náměstí ozdobily netradiční obrazy

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
01.06.2006 17:00
Přerov

Přerov - Okna tří zanedbaných domů na přerovském náměstí zdobí od dnešního odpoledne obrazy. Kolemjdoucí se tak místo na zpustlé domy mohou dívat do oken na výjevy z domácnosti či na tancující a pracující lidi v životní velikosti. Do projektu Veselá okna, který si klade za cíl domy v centru města oživit, se zapojili za podpory radnice žáci tamní základní umělecké školy.

Podle vedoucí výtvarného oboru Základní umělecké školy B. Kozánka Slavomíry Foretové se mladí umělci inspirovali podobným oživením zchátralých domů v zahraničí. "Naším cílem bylo, než se domy opraví či se s nimi něco bude dít, je trochu oživit. Aby byla okna aspoň veselá. Děti tak zároveň mají možnost realizovat se přímo v centru města," řekla dnes ČTK Foretová.
Na obrazech mladí malíři ve věku 14 až 18 let pracovali zhruba 2,5 měsíce. Kolemjdoucí tak mohou při procházce po městě nahlédnout do oken a spatřit výtvarná díla zachycující lidi v životní velikosti v běžném životě, při umývání oken, zalévání květin či při vyučování.
Podle místostarostky Eleny Grambličkové zchátralé domy patří městu. "Jsou jen částečně užívané. Existuje studie na úpravy jihozápadní části náměstí. Tyto domy by byly podle tohoto projektu zbourány, protože jsou ve špatném stavu," řekla dnes ČTK.
Autoři projektu Veselá okna uvedli, že zatím není určeno, jak dlouho budou obrazy na náměstí vystaveny. Pravděpodobně budou zdobit okna až do chvíle, než se s domy bude něco dít.
0 komentářů
přidat komentář