Zájem o vlastnické bydlení bude stále silnější než nájmy

Vložil
ČTK
04.08.2009 15:10
Praha

Praha - Přes pokles poptávky po novém bydlení bude v Česku nadále přetrvávat zájem o vlastnické bydlení. Pronájmy bytu tak budou stále spíše jen přechodným řešením než dlouhodobou alternativou vůči vlastnickému bydlení. Na setkání s novináři to dnes řekl realitní odborník Karel Dudych z mezinárodní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle.

    Poptávka po nových bytech je přitom aktuálně meziročně nižší zhruba o polovinu. Zájem je hlavně o hotové byty. Bydlení "na papíře", které se v minulých letech prodávalo bez problémů, prý dnes už na odbyt tak dobře nejde.
    Odložená poptávka se ale podle experta projeví ve snížení cen jen omezeně. V Praze je sice metr čtvereční nového bytu v současnosti k mání za průměrných 57.500 korun, tedy zhruba o sedm procent méně než na konci roku 2008, ale plošný pokles se podle Dudycha nekoná. Ceny se údajně sníží hlavně v méně kvalitních projektech, například těch s horší dopravní dostupností.
    Stavitelé nyní budují především byty zahájené ještě v minulých letech. Výstavba zcela nových projektů se podle odborníka téměř zastavila. "Financování staveb úvěrem pro pro developery nadále prodražuje, a tak se budou nové stavební aktivity objevovat řidčeji, a to i přes pokles stavebních nákladů," uvedl. Slabá výstavba by tak mohla v budoucnosti způsobit pokles nabídky nového bydlení.
0 komentářů
přidat komentář