Zájem o pasivní domy stoupá, dotaci chce třikrát více lidí

Vložil
ČTK
28.05.2014 22:20
Praha

Praha - Zájem Čechů o pasivní domy v poslední době stoupá, v důsledku čehož o dotaci na výstavbu nízkoenergetických staveb letos žádá třikrát více lidí než loni. ČTK to dnes sdělilo Centrum pasivního domu, které mapuje tuzemskou výstavbu nízkoenergetických staveb. O státní dotaci na stavbu domů od začátku dubna podle centra požádalo už více než 400 domácností, zatímco za celý loňský rok to bylo 700 žadatelů.

    Nárůst zájmu souvisí se spuštěním tzv. druhé výzvy programu Nová zelená úsporám, která zahájila příjem žádostí 1. dubna. Ministerstvo životního prostředí na ně připravilo celkem 1,9 miliardy korun, které by měly jít na snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů, výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a efektivní využití zdrojů energie.
    Pasivní domy lidé vyhledávají hlavně kvůli výrazně nižším nákladům na energie, tyto stavby totiž garantují měrnou spotřebu tepla nepřesahující 15 kilowatthodin na m² za rok. To znamená, že dokážou oproti běžným stavbám uspořit až 90% nákladů na vytápění.
    Podle Ivy Černé z Centra pasivního domu navíc už dávno neplatí, že jsou pasivní stavby oproti klasickým výrazně dražší. "Zkušený architekt či projektant umí navrhnout pasivní dům, jehož pořizovací náklady jsou maximálně o 15% vyšší proti výdajům na ten běžný. Poptává-li investor u nějaké firmy pasivní dům a dostane se mu odpovědi, že by měl zaplatit o třetinu, nebo dokonce o polovinu více, měl by to pro něj být jednoznačný signál, že firma neví, o čem mluví. Takové neodborné firmy pak vytvářejí iluzi o tom, že pasivní dům musí být velmi drahý," dodala Černá.
0 komentářů
přidat komentář