Za stav chodníků mají zodpovídat jen jejich vlastníci

Vložil
ČTK
27.03.2009 00:10
Praha

Praha - Za stav chodníků budou zřejmě zodpovídat jen jejich vlastníci. Senát dnes potvrdil schválení své novely, která ruší odpovědnost majitelů domů za škody způsobené stavem přilehlých chodníků, které vlastní zpravidla obce. Novelu ještě dostane k posouzení prezident.
    Přijetí normy se snaží zabránit Svaz měst a obcí, podle něj by znamenala pro radnice nemalé zvýšení nákladů na úklid chodníků. Mohly by prý podle typu zimy dosáhnout až 30 miliard korun ročně. Tím argumentovali i senátoři z ČSSD a KDU-ČSL. Podle pražského radního pro životní prostředí Petra Štěpánka (SZ) teď obcím nezbývá nic jiného než zvýšit daň z nemovitosti. "Senátoři hlasovali pro největší navýšení daní obcím od roku 1989," řekl ČTK. Pokud zákon začne platit, Praha podle Štěpánka ročně zaplatí za úklid o miliardu korun více.
    Výše nákladů je podle zastánců novely zejména z ODS výrazně nadsazená. "Jsou to čísla, která nejsou pravdivá. A kdyby náhodou byla, tak jsou to přesně ta čísla, kolik tedy obce dluží občanům za to, že uklízejí," uvedl tvůrce novely, senátor ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera. Norma má podle něj navíc zajistit pouze to, že za majetek má odpovídat výhradně jeho vlastník. Novelu nakonec podpořilo 33 z 61 přítomných senátorů, proti byli převážně sociální demokraté. "Právo zvítězilo nad láskou a závistí," komentoval schválení novely Kubera.
    Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) argumentoval tím, že obce v době krize nebudou mít peníze na úklid chodníků, neboť jejich příjmy se sníží o  desetinu. Příslušnou legislativní úpravu by mělo připravit ministerstvo vnitra. Předseda výboru pro veřejnou správu Ivo Bárek (za ČSSD) v souhlasu se svazem měst neúspěšně navrhoval, aby novela začala platit až od ledna 2012. Novela podle místopředsedy Senátu Petr Pitharta znamená "vítězství myšlenky nad zdravým rozumem".
    Obhájci novely ale námitkám čelili poukazem na to, že "normální lidé" budou chodník před svým domem dál uklízet. Nebude jim už ale hrozit postih za škody či úraz, který někdo na chodníku utrpí. Podle senátora ODS Jiřího Pospíšila se na rozdíl od obcí nemohou proti tomu pojistit. "Lidé budou zametat před svým prahem, i když nebudou pod tou knutou," uvedl Pospíšil.
    Obce navíc budou moci podle novely svým nařízením vymezit úseky chodníků, na kterých "pro jejich malý dopravní význam" nebudou zajišťovat sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí. Stejnou možnost mají už nyní v případě místních silnic.
    Jednotná praxe v údržbě chodníků není ani v  jiných evropských státech. V Belgii se dokonce odpovědnost za stav chodníků liší i v jednotlivých správních obvodech země. V mnohých z nich je ale za stav chodníku ze zákona odpovědný majitel domu. Ve Francii jsou za úklid chodníků odpovědní majitelé, nájemci, správci či vrátní přilehlých objektů. Na dodržování povinností pak dohlížejí místní radnice, které mohou udělit pokuty. V Polsku je odpovědnost za údržbu chodníků dána městskými vyhláškami.
    Debatou o  chodnících strávili senátoři zhruba dvě hodiny, tedy tolik času, kolik věnovali národnímu protikrizovému plánu vlády. Ke schvalování dalších zákonů, například o  prodeji léků na nachlazení, se sejdou v pátek.
0 komentářů
přidat komentář