Za sochu mnicha na památkovém objektu hrozí firmě pokuta

Vložil
ČTK
24.03.2007 15:35
Uherské Hradiště

Uherské Hradiště - Společnosti Synot Real Estate hrozí pokuta až 100.000 korun za to, že nezákonně umístila sochu mnicha na budovu hotelu Slunce v centru Uherského Hradiště. Jde o památkově chráněný objekt a vlastník hotelu nepožádal o povolení památkáře. Informuje o tom dnešní Právo.

    "Nepovolenou instalací sochy se již zabýváme. V první fázi upozorníme vlastníka objektu, že nesplnil povinnost vyplývající ze zákona, a aby dal věci do pořádku," uvedla vedoucí oddělení památkové péče radnice Radka Borunská.
    Podle odborníků navíc vzniká v souvislosti se sochou neznámého mnicha i  další problém, zavádějící legenda o něm na sousedící pamětní desce. Ta hovoří o  františkánském mnichu, který měl v roce 1334 díky svým modlitbám ochránit Uherské Hradiště před vpádem uherských nepřátel. Socha je přitom oděna do kapucínského hávu.
    "Navíc se nejedná o žádného neznámého mnicha, ale o  svatořečeného italského pátera Pia, který zemřel v roce 1968. Tato socha se běžně vyrábí v Itálii a lidé, kteří ji umístili na tuto budovu, zřejmě vůbec nevěděli, o koho jde," uvedl akademický sochař Otmar Oliva. Zakladatel holdingu Synot Ivo Valenta vysvětlil, že jde o soukromou marketingovou iniciativu.
    "Jsem přesvědčen, že socha mnicha umístěná na nároží hotelu, stejně jako legenda čerpající z reálných historických pramenů, je vynikajícím marketingovým nástrojem. I v dalších městech, kde holding vlastní gastronomické či ubytovací provozovny, hledáme často přehlížené či zapomenuté zajímavosti, které dokážou pomoci danému regionu především v rozvoji cestovního ruchu," dodal Valenta.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Jenom otravovat
24.03.07 08:15
Památková péče v reálu
Fiala
27.03.07 12:15
zobrazit všechny komentáře