Z reálky budou kanceláře, zřejmě pro úředníky Pardubického kraje

Vložil
ČTK
07.07.2006 20:00
Pardubice

Pardubice - Starou pardubickou reálku, z níž měla být původně moderní galerie umění, přestaví Pardubický kraj na administrativní budovu. Podle prvního náměstka hejtmana Romana Línka do ní zřejmě časem přestěhuje i své úředníky, protože část objektu krajského úřadu stále patří státu. Přízemí reálky by ale mohlo sloužit veřejnosti alespoň jako kavárna či přednáškový sál.

"Budova, o níž jsme původně uvažovali pro vybudování moderní galerie, bude využita z velké části pro administrativní účely. Rozhodli jsme se vypsat architektonickou soutěž a budeme mít zájem, aby prostory v prvním podlaží měly využití i pro občany. Měla by z ní být důstojná budova v centru města," uvedl Línek.
Pardubický kraj dříve zvažoval, že zchátralou reálku navrženou architektem Josefem Schmoranzem a postavenou v polovině 19. století buď zásadně přestaví, nebo strhne a vybuduje zcela nový objekt. Proti se však postavili členové pardubického Muzejního spolku, navrhli ministerstvu kultury budovu zapsat jako chráněnou kulturní památku a když neuspěli, zablokovali nakládání s reálkou soudní žalobou. Kraj proto raději ustoupil, navíc se ukázalo, že přestavovat školu na moderní galerii by bylo velmi obtížné, a pro objekt hledá jiné využití.
"Budova okresního úřadu, která nám měla patřit, je stále vlastnictvím státu. Máme v ní nájem do roku 2008 a sedí v ní 107 pracovníků. Můžeme se octnout v situaci, kdy budeme na chodníku, takže na reálce by se mělo v příštím a dalším roce začít něco stavebně dít, a to s rozmyslem. Dokáži si představit, že v přízemí by byl i nějaký sál nebo kavárna," řekl Línek.
Pardubický kraj měl přislíbeno usnesením vlády z roku 2002 na vybudování galerie moderního umění 178 milionů korun. "Počítáme s tím, že peníze uplatníme v areálu zámku a na Příhrádku," dodal náměstek hejtmana.
0 komentářů
přidat komentář