Vznikly nové návrhy, aby se liberecké Tesco stalo památkou

Zdroj
Miloslav Lubas
Vložil
ČTK
08.03.2007 15:45
Liberec

Liberec - Na ministerstvo kultury dorazily nové návrhy, aby se liberecký obchodní dům Tesco stal památkou. Kdyby ministerstvo souhlasilo, zabránilo by vybudování velkého nákupního a zábavního centra Fórum v dolním středu města. Projekt na výstavbu moderního komplexu totiž počítá s demolicí 32 let starého obchodního domu. Původně se jmenoval Ještěd a poslední návrh na jeho vyhlášení kulturní památkou poslal v pondělí na ministerstvo v pondělí Jiří Křížek.

    Ministerstvo kultury návrh na zápis objektu do seznamu kulturních památek zamítlo již v roce 2005. "Tesco nemá dost památkových hodnot, zvláště v porovnání s jinými stavbami. Navíc se už původní podoba budovy změnila," vysvětlila tehdy vedoucí oddělení ochrany památek na ministerstvu kultury Petra Ulbrichová.
    V dnešním vyjádření pro ČTK Ulbrichová uvedla, že stavba z poloviny 70. let minulého století vnáší do centra Liberce prvky nepřívětivého periferního prostředí jako třeba tisíce metrů čtverečných takzvaných mrtvých fasád, pasáží, průchodů bez výkladů a pustých teras. "Výstavba obchodního domu Ještěd drasticky zasáhla do přirozené struktury Liberce a necitlivě poznamenala historické centrum města. I přes určitou architektonickou hodnotu chybí budově úroveň potřebná k prohlášení za kulturní památku," konstatovala Ulbrichová.
    Křížek pracuje v Národním památkovém ústavu v Liberci, na ministerstvo se však obrátil sám za sebe jako soukromá osoba. "Experimentální stavba libereckého obchodního domu Tesco představuje v  českém prostředí ojedinělý příklad strukturalistické architektury," řekl ČTK Křížek. Současné Tesco by se mělo začít bourat v příštím roce. S projektem na výstavbu Fóra přišla nizozemská společnost AM Development. V rozlehlém prostoru mezi terminálem MHD, Domem kultury a Soukenným náměstím plánuje areál s novým hypermarketem Tesco, obchodní pasáží, multikinem, kancelářemi a restauracemi.
    Podle Křížka ministerstvo vyhlásilo loni v říjnu za kulturní památku bývalý obchodní dům Máj v Praze. Projekty na obchodní domy Máj a Ještěd vytvořil ateliér SIAL. Křížek je přesvědčený, že Ještěd/Tesco je podobně cennou stavbou jako bývalý Máj a zaslouží si zařazení mezi kulturní památky. "Ještěd/Tesco se stal jedinečným dokladem úrovně stavební tvorby v Československu na konci 60. let a v 70. letech minulého století. Jde o mimořádný příklad toho, jak se i po politické a kulturní izolaci republiky podařilo udržet kontinuitu mezi českou architekturou a architekturou v západní Evropě," upozornil Křížek.
    Se zařazením obchodního domu na památkový seznam nesouhlasil Liberecký kraj, liberecký magistrát a ani majitel budovy, firma Tesco Stores. Podle Křížka se ministerstvo přiklonilo na stranu vlastníka obchodního domu, aniž by dokázalo přesvědčivě vysvětlit, proč nevyhovělo opačným stanoviskům své odborné komise, Památkové rady Národního památkového ústavu a autorů návrhu na zařazení Ještědu/Tesca mezi památky, profesorů Jiřího Suchomela a Rostislava Šváchy.
    Křížek uvedl, že návrh na zápis Tesca/Ještědu mezi památky podal nedávno na ministerstvu znovu také Švácha. Třetí návrh tam zaslal architekt z Technické univerzity Patrik Líbal. "První nový podnět k zahájení řízení o prohlášení bývalého obchodního domu Ještěd za památku jsme obdrželi 7. února a nelze zatím říci, kdy o něm rozhodneme," shrnula Ulbrichová.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
s pani dr. Ulbrichovou vyjimecne souhlasim
Jan Sommer
08.03.07 06:29
já taky
lol
12.03.07 03:27
Je to jedinečná stavba
Jana Třešňáková
12.03.07 04:12
zobrazit všechny komentáře

Související články