Výstavba v Harrachově obtěžuje turisty i místní obyvatele

Zdroj
Miloslav Lubas
Vložil
ČTK
21.05.2007 19:45
Zlín

Harrachov (Semilsko) - Rozsáhlá výstavba apartmánových bytů změnila Harrachov z klidného rekreačního střediska na rušné místo. Hluk těžkých strojů, zvířený prach a zablácené silnice vadí mnoha místním obyvatelům a majitelům penzionů, v nichž přišli turisté o klid. ČTK to dnes řekl bývalý harrachovský starosta Ivan Hendrych.
    "Žijeme v domě u Anenského údolí a pronajímáme tam také pokoje. Již druhý rok staví nedaleko od nás firma AGS Astra 100 apartmánových bytů. Hlučné stroje pracují i mimo dobu vymezenou ve stavebním povolení, a ruší nás a naše hosty," uvedl Hendrych.
    Místopředseda představenstva AGS Astra David Koubovský uvedl, že firma se snaží stavbou v  Anenském údolí neomezovat okolí. "Dodržujeme stavební povolení a zásady ochrany přírody. Výstavba apartmánových bytů je ale již od počátku trnem v oku některým jednotlivcům, i když projekt Anenský dvůr citlivě zapadá do zvoleného místa," tvrdí Koubovský.
    Pokud firmy získaly v Harrachově stavební povolení po 14. září 2005, mohou hlučnou mechanizaci spouštět pouze ve všedních dnech mezi 08:00 a 17:00. V sobotu a v neděli musejí stroje úplně utichnout. Pro Anenské údolí se o stavebním povolení rozhodovalo ještě před zářím 2005 a platí tam jiná, méně přísná pravidla. Na všední dny mezi 08:00 a 17:00 se omezuje pouze provoz nákladních vozidel. Kompresory, motorové pily a další hlučné stroje tak mohou dělníci v Anenském údolí spouštět již v 07:00 a pracovat smí do 19:00. Provoz hlučné mechanizace upravuje vládní nařízení.
    Podle Hendrycha však těžké stroje loni i letos začínaly v Anenském údolí s prací již v 07:30 nebo v  07:00 a mixy s betonem se na stavbě pohybovaly ještě v 21:00. "Příjezdovou cestu ke stavbě firma neuklízí a během sucha se z ní zdvíhají oblaka prachu. Auta jezdí na stavbu také po komunikaci, kde platí zákaz vjezdu. Kolem stavby stroje orvaly kůru ze stromů a poničily kořeny," upozornil Hendrych. Loni navštívil Washington, kde platí podobná pravidla pro výstavbu jako v Harrachově. Dělníci vedle hotelu však nikdy nezačali dříve než v 08:00 a nikdy nepokračovali po 17:00.
    Prohřešky proti stavebnímu povolení Hendrych nafotil na digitální přístroj se záznamníkem času pořízených snímků a opakovaně si stěžoval na Stavebním úřadu v Harrachově. Při kontrolách zaměstnanci úřadu zjistili, že firma podmínky stavebního povolení skutečně porušuje. Za provoz nákladních vozidel na stavbě a na přilehlých komunikací mimo vymezenou dobu jí udělili vysokou pokutu. Zatím však nenabyla právní moci.
    Problémy s hlukem jsou v rekreačním středisku také na dalších místech. Harrachov totiž leží v sevřeném údolí, kudy se zvuk velmi dobře šíří. "Stačí když ráno začne dělník otloukat kladivem beton z ocelového lešení a probudí půlku města," uvedl vedoucí harrachovského stavebního úřadu Ota Petrák. Sám chodí po upozorněních obyvatel na staveniště a nepozorovaně sleduje, jestli firmy pracují tak, jak mají. Proti problémům s hlukem při výstavbě v Anenském údolí zasáhly stavební úřad a město a při další kontrole se nedostatky už neobjevily, dodal Petrák.
    Petrák předpokládá, že první apartmánové byty v Anenském údolí firma dokončí letos a poslední až v příštím roce. V Harrachově vzniká nyní ještě 52 apartmánových bytů na Sachrově kopci a 14 a 12 v dalších dvou lokalitách. Na Sachrově kopci roste také hotel s 66 lůžky.
    Potíže s hlukem při výstavbě rekreačních zařízení mají v západních Krkonoších také Vítkovice. "Novou výstavbu obec začne povolovat pouze s podmínkou, že firmy nebudou pracovat v neděli," řekl starosta Milan Rychtr. Omezení se dotkne například sedmi naplánovaných penzionů nebo velkého rekreačního komplexu s restaurací, squashem, bowlingem a dalšími službami pro turisty. Větší klid chce pro starousedlíky i rekreanty zajistit také nejznámější jizerskohorské středisko Bedřichov.
0 komentářů
přidat komentář