Výstava Rietveld Price – Rietveldova cena v Galerii architektury

26. září – 15. říjen 2006

Zdroj
Galerie architektury Brno
Vložil
Tisková zpráva
10.08.2006 10:00
Výstavy

Komentář k výstavě pronese zástupkyně architektonického centra AORTA Mascha van Damme na derniéře výstavy v pátek 13.10.2006


Úvod
Rietveldova cena je udělována odbornou porotou jednou za dva roky vybranému architektonickému projektu v Utrechtu. Letos je tomu 15 let, co byla udělena první cena. Při příležitosti tohoto výročí se ´Nadace Rietveldova cena´ (Stichting Rietveldprijs, pozn. překl.) rozhodla uspořádat souhrnou výstavu o nominovaných a vítězných budovách všech osmi ročníků, kdy byla tato cena udělena. Organizace této výstavy se chopilo utrechtské architektonické centrum Aorta. Výstava bude od poloviny září po jeden měsíc k vidění v galerii v Brně, partnerského města Utrechtu, a v listopadu a prosinci v sídle centra Aorta.

Cíl Organizačního výboru Rietveldovy ceny
"Nadace Rietveldova cena" byla založena v roce 1990 s cílem podpořit otevřenou diskusi o zastavěném okolí. Jednou za dva roky uděluje prestižní Rietveldovu cenu jednomu z projektů vykonanému ve městě Utrecht. Rozhodujícími kritérii pro její získání je jak kvalita samotného projektu tak přínos městu a jeho využití. Vybraný projekt musí být vzorným příkladem zlepšení kvality zastavěného okolí. Z tohoto pohledu mohou cenu získat jak soukromé stavby tak i zásahy do městské výstavby či zeleně. Na podporu otevřené diskuse doprovází udělení ceny také několik dalších aktivit, například vydání publikace a výstava.

Porota

Vítěz této utrechtské architektonické ceny je určen nezávislou porotou, jejíž odborní porotci mají od nadace za úkol ohodnotit nominované projekty. Nadace sestavuje vždy jinou porotu.

Vítězové
V "Den architektury" jsou vybrané návrhy příslušnými projektanty prezentovány porotě i veřejnosti. Poté porota zasedne a určí nominace, které se budou o Rietveldovu cenu ucházet. V listopadu ji pak získá celkový vítěz.
V minulosti byla cena udělena několika renomovaným architektům. Mezi vítězi byli například Mart van Schnijdel za obytný dům na náměstí Pieterskerkhof, Koen van Velsen za návrh Univerzitního muzea a Rem Koolhaas za projekt Educatorium (budova stojící na utrechtském univerzitním kampusu De Uithof, pozn. překl) . V roce 2001 se Rietveldova cena dostala do zahraničních rukou: získala ji díky rekonstrukci a renovaci radnice společnost EMBT Arquitectes Associats.

Cena veřejnosti za architekturu Spojených národů
Široká veřejnost může jakýkoliv z návrhů nominovat na Cenu veřejnosti za architekturu. Vybraným projektům je věnována jedna strana v deníku Algemeen Dagblad (nizozemské regionální deníky formátem srovnatelné s českými Deníky Bohemia a Moravia, pozn. překl.), kde je u každého z projektů fotografie, takže se čtenáři mohou sami přesvědčit o nejlepším návrhu. Lidé mohou hlasovat pro budovu či projekt, který považují za nejkvalitnější, a tím se postarat o to, že právě jejich oblíbený návrh bude nominován na Cenu veřejnosti Spojených národů za architekturu.

Výstava
Návštěvníci výstavy mohou také hlasovat pro svou oblíbenou budovu. V ´Den architektury´ a v následujících týdnech mohou být projekty k vidění při příležitosti výstavy na radnici či v centru Aorta. Širší nformace o projektech jsou prezentovány formou fotek, obrázků, popisků a maket. Přímo na místě je možno vyplnit hlasovací formulář a vhodit jej do připravené hlasovací schránky.

Publikace
Poté, co jsou známi vítězové, je vytvořena publikace s vítěznými objekty ohodnocenými porotou. O vyfotografování daných návrhů je při tvorbě každé z těchto publikací požádán uznávaný fotograf architektury. Tyto fotky jsou pak zveřejněny a tvoří základ výstavy.

Z nizozemského originálu přeložil Marek Fišer
0 komentářů
přidat komentář