Vysoká škola báňská postavila experimentální pasivní dům

Zdroj
Vlastimil Vyplel
Vložil
ČTK
19.09.2012 22:25
Ostrava - Studenti Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) získali unikátní školicí středisko. Budova, kterou dnes otevřeli zástupci školy, Moravskoslezského dřevařského klastru a firem, patří k  nejmodernějším pasivním stavbám v zemi a bude sloužit k výuce i výzkumu. Studenti v ní například budou sledovat, jak se v praxi chovají jednotlivé části domu v závislosti na změnách prostředí.
     
"Výzkumné a investiční centrum bylo postaveno jako takzvaně experimentální dům, abychom mohli posoudit a vyzkoumat, jak se chová taková pasivní dřevostavba v reálných podmínkách," řekla vedoucí katedry prostředí staveb a technického zařízení budov Fakulty stavební VŠB-TUO Iveta Skotnicová.
      Například v zemině jsou teplotní čidla, tepelně-vlhkostní čidla jsou zabudovaná v jednotlivých konstrukcích, čidla jsou i ve střeše, jsou orientovaná na všechny světové strany. "Čidla máme i v koupelně, abychom mohli simulovat stav zvýšené vlhkosti a sledovat, jak se chová konstrukce," řekla Skotnicová.
      Prezident Moravskoslezského dřevařského klastru Jiří Pohloudek řekl, že nové školicí centrum nemá v Česku obdoby. Jeho unikátnost spočívá třeba v tom, že v něm lze prakticky nasimulovat různé venkovní podmínky, v létě zimu nebo v zimě léto, tak aby studenti mohli volit optimální topné systémy. "Je zde pět nezávislých topných systémů, které budou testovány v různých podmínkách v závislosti na konstrukcích domu, na vnitřním prostředí a podobně. Je zde unikátní řídicí systém firmy Siemens, který monitoruje vnitřní prostředí z hlediska CO2, z hlediska vlhkosti a jiných parametrů, a tyto záležitosti lze optimálně nastavovat," řekl Pohloudek.
      Podle ředitele úseku automatizace budov společnosti Siemens Milana Kopřivy je objekt výjimečný v tom, že je v něm všechno reálné a hmatatelné. "Je to věc, která při studiu studentům velmi pomůže, protože to, co se učí, také současně uvidí," řekl Kopřiva s tím, že projekt je příkladem, jak by měla vypadat spolupráce škol a firem při podpoře technického vzdělávání.
      V  domě je několik druhů vytápěcích systémů. "Měly by to být ty nejmodernější, které náš trh nabízí, ať už je to plynový kotel, elektrokotel nebo kotel na peletky. Můžeme sledovat účinnosti těch zařízení a hlavně naši studenti uvidí, jak ty kotle vypadají a co to dělá s prostředím domečku," řekla Skotnicová.
      Pohloudek uvedl, že rozvody jsou propojeny tak, aby byly přehledné a lehce kontrolovatelné. Vše lze sledovat také v počítači. Testují se nástěnná topná tělesa, podlahové vytápění i rozvody.
      Vybudování střediska stálo kolem deseti milionů korun. Podílely se na tom evropské peníze i prostředky od soukromých firem.
0 komentářů
přidat komentář