Vlastníci brownfieldů si stěžují na financování i přístup státu

Vložil
ČTK
18.03.2009 22:10
Ostrava

Ostrava - Vlastníci tuzemských brownfieldů si stěžují na laxní přístup státu, nedostatek peněz a nejasná pravidla financování. Zaznělo to na dnešní konference Průmyslová krajina, kterou v Ostravě uspořádalo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. Podle jejích účastníků tak Národní strategie regenerace brownfieldů, kterou minulý rok přijala vláda, nesplnila očekávání. ČTK to řekl zástupce ředitele sdružení Petr Czekaj.
    Vlastníci brownfieldů, tedy nevyužívaných armádních či průmyslových areálů, také upozornili na problémy v územních plánech, legislativě i majetkoprávních vztazích, které se dlouhodobě neřeší. Podle Czekaje očekávali, že strategie stanoví jasná pravidla a využije přitom pozitivní zkušenosti z jiných zemí.
    "Bohužel se tak nestalo. Její obsah je příliš formální a centrální orgány nemají zájem tuto problematiku řešit systémově. Navíc dotační prostředí je velmi komplikované zejména pro soukromé vlastníky a komunikace s veřejným sektorem není optimální. V kraji není ani zpracována strategie regenerace brownfieldů," upřesnil Czekaj.
    Podle náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízkové je problém především v komunikaci a domluvě mezi resorty. "Úřady by se mezi sebou měly domluvit, a to na všech úrovních. Jen tak dospějeme k nějakému řešení," řekla náměstkyně. Právě ministerstvo životního prostředí se na přípravě Národní strategie podílelo s ministerstvem průmyslu a obchodu.
    Také Eva Spasovová ze společnosti RPG Real Estate uvedla, že jedině spolupráce všech zainteresovaných stran může vést k rychlému využití brownfieldů a jejich opětovnému začlenění do regionu. Realitní skupina RPG RE vlastní na severu Moravy rozsáhlá území ovlivněná těžbou, která jsou dnes liduprázdná.
    Právě v Moravskoslezském kraji představují opuštěné průmyslové areály či nevyužívané zemědělské budovy velký rozvojový potenciál. Podle odborníků jejich regenerace může zhodnotit nemovitý majetek, zlepšit životní prostředí, zvýšit cestovní ruch i zaměstnanost v kraji.
    Podle studie CzechInvestu, která zmapovala bývalé průmyslové areály a je významným podkladem Národní strategie, je v Moravskoslezském kraji přes 250 lokalit o rozloze nad dva hektary. Studie však nezahrnuje všechny postindustriální plochy v regionu, kterých jsou stovky.
    Sdružení podle svého generálního ředitele Miroslava Fabiana vytvořilo loni pracovní skupinu, kterou tvoří zástupci sdružení, kraje i ministerstva životního prostředí. Ti se zaměřují na problematiku brownfieldů v regionu a zabývají se například způsoby financování projektů i pomocí evropských dotací.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
brownfields
vladimir sitta
19.03.09 01:10
zobrazit všechny komentáře