Vláda zavede strategické stavby, nebude u nich možné odvolání

Vložil
ČTK
24.02.2014 10:55
Praha

Praha - Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) chystá novelu silničního zákona, která zavede strategické stavby národního významu. O tom, která stavba dostane tento status, rozhodne hlasováním Sněmovna a proti stavbě nebude možné odvolání. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny.
    Cílem novely je, aby ČR nepřicházela o eurodotace a neodkládala se dostavba dopravní infrastruktury. Zrychlení a úsporu má přinést i sloučení vydávání stavebních povolení pod jeden úřad.
    Do strategických staveb nebudou podle listu patřit silnice druhé a třetí třídy, u ostatních požádá Ředitelství silnic a dálnic poslance, aby jim výjimečný status udělili. Podle autora zákona a poslance ANO Martina Kolovratníka bude muset investor přesvědčit nadpoloviční většinu poslanců a schválené rozhodnutí nebude možné napadnout. Vlastník pozemků, přes které má silnice nebo dálnice vést, by případné nároky řešil u soudu.
    S majiteli pozemků pod strategickou stavbou se chce stát vyrovnat motivačně - kdo zareaguje rychle, dostane několikanásobek běžné tržní ceny. Jinak bude vyvlastněn za tu tržní, uvedl deník.
    Zároveň budou strategické dopravní spojnice považovány za jednu stavbu a rozhodne o nich jediný úřad. Zatím se neví, jestli to bude ministerstvo dopravy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články