Vláda má posoudit snadnější převod nezděděných domů na obce

Vložil
ČTK
10.12.2006 00:55
Praha

Praha - Senátní novelu, podle níž by obce mohly snadněji získávat od státu nezděděné nemovitosti po svých obyvatelích, příští týden posoudí vláda. Norma má ulehčit převod především domů a bytů, které propadly státu po smrti jejich vlastníka bez dědiců.

    Předloha má nyní nadějné vyhlídky na schválení, neboť v horní komoře získala jednomyslnou podporu. Novelu senátoři vrátili beze změn do schvalovacího procesu zhruba půl roku poté, co jim předlohu vrátila k dopracování sněmovna v přadvolebním složení. Bývalá vláda v  čele s ČSSD novelu loni v červenci odmítla, neboť prý bezdůvodně omezuje vlastnické právo státu ve prospěch obcí a má také legislativní nedostatky. Obce by prý měly zájem jen o výnosný majetek. Vládní stanovisko je ale jen doporučením.
    Zastánci novely tvrdí, že nyní je převod majetku zdlouhavý a často vede k tomu, že neobývané objekty chátrají. Nakonec se musí nákladně opravovat, nebo dokonce zbourat. V novele zákona o majetku republiky proto navrhli, aby se proces nakládání s nemovitostmi, byty a nebytovými prostory, které připadly státu v důsledku smrti jejich majitele bez dědice, maximálně zefektivnil a zrychlil formou bezodkladného převodu na příslušnou obec.
    "Stávající převod majetku je zdlouhavý a často vede k tomu, že například neobývané objekty zchátrají natolik, že obce jen hyzdí a nezřídka je devastace objektů nebo prostor natolik rozsáhlá, že vede až k nutnosti jejich generální rekonstrukce, případně i zbourání," napsali předkladatelé v důvodové zprávě.
0 komentářů
přidat komentář