Veřejnosti se po letech otevře interiér Berglerova paláce v Brně

Vložil
ČTK
06.09.2007 17:00
Brno

Brno - Veřejnosti se tuto sobotu otevřou běžně nepřístupné reprezentační prostory Berglerova paláce neboli Muzejky na Moravském náměstí v Brně. Do některých místností se lidé u příležitosti Dnů evropského dědictví podívají poprvé po 70 letech. Navštívit mohou například někdejší slavnou Biberovu kavárnu, která stále čeká na nového majitele. ČTK to dnes řekla Lucie Judová z Rakouského institutu, který část budovy užívá.
    "Každou půlhodinu od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 15:00 budou všichni návštěvníci provedeni prvním patrem Berglerova paláce, kde sídlí Rakouský institut Brno. Tam se nachází i prostorný sál s krbem a jako třešnička na dortu bude k zhlédnutí kavárna v přízemí," uvedla Judová. Prohlídky jsou bezplatné.
    "Berglerova vila je cennou ukázkou brněnské novogotické architektury z poloviny 19. století," řekla ČTK historička Milena Flodrová. Připomněla, že interiéry v roce 1934 modernizoval věhlasný architekt brněnského funkcionalismu Bohuslav Fuchs. Upozornila, že mezi historiky nepanuje shoda, zda palác nazývat Berglerův či Berglův. Není totiž jasné, jak se přesně jmenoval brněnský továrník a obchodník s kůží, jenž dům nechal v roce 1848 vystavět.
    Autorem původního projektu obytného paláce na nároží Moravského náměstí a Lidické ulice byl vídeňský architekt Heinrich Ferstel, jenž se mimo jiné podílel na stavbě vídeňské Okružní třídě nebo na brněnského Červeného kostelu. V roce 1888 byla v budově otevřena známá Biberova kavárna, která byla v roce 1928 tehdejším majitelem, Československým zemědělským muzeem, přejmenována na Kavárnu Muzeum. Od té doby lidé paláci přezdívají Muzejka. Památkou je stavba od roku 1964.
    V neděli 9. září mohou lidé v rámci Dnů evropského dědictví navštívit také reprezentační místnosti Nové radnice, kde po staletí sídlila moravská samospráva a nyní slouží vedení města. Zpřístupněn bude Sněmovní sál, Rytířský sál i zasedací místnost Rady města Brna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články