Vedení Olomouce podpořilo stavbu vodáckého kanálu v centru

Vložil
ČTK
17.06.2015 14:25
Olomouc

Olomouc - Vedení olomoucké radnice podpořilo záměr stavby nového kanálu pro vodní slalom a sjezd na divoké vodě, který by měl vyrůst v těsné blízkosti historického centra. Stavbu areálu u Šantovky na Mlýnském náhonu v hodnotě zhruba 100 milionů korun plánuje tamní vodácký oddíl. Město nyní uvolnilo na projekční dokumentaci 250.000 korun. Pokud projekt vyjde, mělo by jít o první plnohodnotnou umělou slalomovou dráhu na Moravě. Kanoisté zde chtějí v budoucnu pořádat také mezinárodní soutěže.

    "Rada uvolnila 250.000 korun na dokumentaci pro územní rozhodnutí. Souhlasíme s podporou tohoto projektu. Víme, že by mohl být pro město zásadní," řekl dnes novinářům náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09).
    Podle Tomáše Slováka z oddílu kanoistiky SK UP Olomouc bude dokumentace pro organizátory projektu stěžejní záležitostí. "Chceme ji dokončit do konce roku, měla by otevřít všechny problémy, které by se v projektu mohly objevit. Je to zásadní bod ve směru financování celého projektu, otvírá nám to cestu k jednání," uvedl Slovák.
    Umělá slalomová vodácká dráha o délce 167 metrů počítá s několika vodními překážkami, v areálu by nemělo chybět nezbytné zázemí pro tréninky kanoistů i vodáckou veřejnost. Počítá se i s půjčovnou lodí a dalšího vybavení, skladovacími prostory či se sociálním zázemím. Nezbytná je také technologie, která by měla vyřešit nedostatek vody během léta v Mlýnském potoce. "Pod cyklostezkou vedoucí kolem kanálu bude přiváděcí šachta, odkud se bude voda turbínami přečerpávat zpět do startovacího bazénu," řekl ČTK Slovák. Areál v historickém centru Olomouce by měl být zcela otevřený veřejnosti, využívat jej budou moci i rekreační vodáci.
    Areál s umělým slalomovým kanálem má být na pozemcích, které z 80 procent patří Povodí Moravy a z 20 procent městu. Organizátoři projektu již kvůli tomu jednali s povodím, ale i s ministerstvem školstvím, počítají také s podporou města a Olomouckého kraje. Pokud vše vyjde, olomoucký kanoistický klub již předběžně požádal o zařazení této lokality do kandidatury na pořádání Mistrovství světa akademiků ve sjezdu a slalomu na divoké vodě, a to již na podzim 2018.
0 komentářů
přidat komentář

Související články