Vedení NPÚ nesouhlasí s dostavbou v Revoluční ulici

Vložil
ČTK
08.09.2010 21:55
Praha

Praha - Vedení Národního památkového ústavu (NPÚ) nesouhlasí s  projektem, který má nahradit novorenesanční dům na rohu ulic Revoluční a Nové mlýny v Praze. Členové vědecké rady generální ředitelky NPÚ ale připustili, že novorenesanční dům by mohl být zbourán. ČTK o tom informovala mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová.
    Plánovaná novostavba by měla podle autorů projektu sladit a uzavřít robustnější kontext Paláce Vltava stojícího na druhé straně ulice a komorní měřítko, které vytváří vodárenská věž a barokní dům mezi ní a Revoluční ulicí. V prvních dvou podlažích by měly být služby pro veřejnost, nad nimi kanceláře a úplně nahoře případně i byty.
    Vedení NPÚ ale projekt hodnotí jako nevhodné řešení. "Předložený návrh neřeší komplikovanou urbanistickou situaci vhodným způsobem a nevytváří v daném místě Pražské památkové rezervace přidanou architektonickou hodnotu," zdůvodnili svůj postoj členové vědecké rady.
    Pokud se ale podle nich podaří nalézt vhodné řešení, připustili možnost, že by novorenesanční stavba z druhé poloviny 19. století byla zbourána.
    Ředitelka ústavu Naďa Goryczková nyní podle Kalové navrhne magistrátnímu odboru kultury a památek, aby tento projekt zamítl. Odbor ale již obdržel naopak kladné vyjádření od pražského pracoviště NPÚ. Proti projektu se postavil Klub za starou Prahu.
    Jaký verdikt nakonec magistrátní odbor přijme, není v  současné době jasné. "Jsme ve velmi váhavé situaci," řekl ČTK jeho ředitel Jan Kněžínek. "Vyjdeme ze všech stanovisek, možná požádáme o posouzení další experty," dodal. Čas podle něj v tomto případě není tak podstatný.
    Podle Klubu za starou Prahu byla kolem roku 1870 dnešní Revoluční ulice zastavěna souvislou řadou nových činžovních domů s bohatým historizujícím dekorem. Dům 1502 byl v řadě šesti domů druhý od mostu. První byla budova takzvaných Eliščiných lázní. Roku 1940 byla ale stržena kvůli stavbě nájezdu na most. Dům v  Revoluční 1502 se tak ocitl na okraji uliční řady a směrem k mostu se obnažila jeho štítová zeď.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Novomlýnská
Vích
10.09.10 10:49
zobrazit všechny komentáře

Související články