Ve zlínském Baťově mrakodrapu je výstava o ještědském vysílači

Vložil
ČTK
25.02.2007 12:00
Zlín

Zlín - Výstavu fotografií s názvem Fenomén Ještěd zhlédnou v těchto dnech návštěvníci zlínského Baťova mrakodrapu. Autorem snímků je Jiří Jiroutek, který na velkoformátových černobílých fotografiích zachytil slavnou stavbu na hoře Ještěd u Liberce. Expozici doplňují také ukázky několika kusů nábytku z originálního mobiliáře ještědské stavby, která plní funkci televizního vysílače i netradičního hotelu. Výstava potrvá do 16. března.

    Návštěvníci mrakodrapu, který je dominantou Zlínského kraje, se tak během výstavy mohou seznámit se dvěma výjimečnými a pozoruhodnými stavbami české architektury, uvedl zlínský hejtman Libor Lukáš.
    Historie ještědského vysílače se začala psát v druhé polovině 60. let minulého století. Architekt Karel Hubáček tehdy navrhl stavbu namísto původní horské chaty, kterou zničil požár. Oproti původní představě dvou objektů, jednak turistického hotelu a oddělené stavby televizního vysílače, navrhl Hubáček jeden kompaktní celek, který oba požadavky splňoval.
    Na fotografiích je zřejmé, že tvar budovy byl navržen tak, aby opticky navazoval na vrchol hory. Zajímavě byla pojata i konstrukce a interiéry stavby. V netypicky řešených interiérech převládá využití skla, které je pro libereckou oblast charakteristickým materiálem. V roce 1969 získal projekt vysílače Perretovu cenu od Mezinárodní unie architektů, což stavbě přineslo mezinárodní věhlas.
    Fotografie Ještědu a unikátní stavby si lidé mohou prohlédnout každý všední den, vždy od 07:00 do 17:00.
0 komentářů
přidat komentář