Ve Valticích byl opraven jeden z nejstarších výtahů v Česku

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
21.04.2006 11:15
Praha

Valtice (Břeclavsko) - Původní podobu získal v uplynulých dnech historický elektrický výtah v zámku ve Valticích na Břeclavsku, který patří k nejstarším zařízením svého druhu v Česku. Výtah byl ve velmi špatném stavu. Zařízení bylo dlouhá léta uzavřeno a památkáři jej ani neprezentovali návštěvníkům. Nyní do kabiny stroje mohou lidé nahlédnout v prvním patře zámku.

"Oprava byla složitá. O strojovnu se postarali technici, kabinu dali do pořádku restaurátoři," řekla dnes ČTK valtická kastelánka Darina Horká. Výtah má obnovené světlo, sedačku, vyčištěná a znovu nastříbřená zrcadla. Úpravy přišly na asi 200.000 korun.
Kuriózní je, že odborníci dosud stále nevědí, kdy přesně výtah vznikl. Podle nich byl sestrojen mezi lety 1890 až 1910. O tom, že jezdil již počátkem minulého století, svědčí i nový netradiční nález. Při opravě objevili restaurátoři pod linoleem na podlaze výtahu jednu stranu z rakouských novin vydaných v roce 1911.
Kabina kdysi vozila majitele zámku do prvního a druhého patra objektu. Po znárodnění památky sloužil výtah na převážení těžkých věcí. Poté se porouchal a byl dlouhá léta nefunkční.
Valtický zámek patří v Česku k vrcholům barokní architektury. S památkou je přístupná i barokní zahrada a historická kolonáda Rajstna. Objekt je součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného od roku 1997 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
0 komentářů
přidat komentář

Související články