Ve Strážnici se po 15 letech oprav otevře synagoga

Vložil
ČTK
19.05.2008 17:10
Plzeň

Strážnice (Hodonínsko) - Ve Strážnici na Hodonínsku se po 15 letech otevře židovská synagoga. Objekt z počátku 18. století Židé využívali do druhé světové války, od té doby však chátral. Podnik Ton tam v období totality například skladoval židle. Židovské organizace začaly synagogu opravovat počátkem 90. let. Po 15 letech ji otevřou, slavnost plánují na 5. června, řekla dnes novinářům místostarostka Renata Smutná.
    Synagogu chtějí strážničtí využívat jako kulturní stánek. Na den otevření je plánovaná vernisáž první výstavy věnované strážnickým Židům. Radnice zvažuje, že v objektu by se mohly časem pořádat také koncerty. Zatím se však podle místostarostky vůbec neví, jakou má synagoga akustiku. "Při otevření bude součástí hudební program, vystoupí sourozenci Neufeldovi z Brna s židovskými písněmi, takže uvidíme," řekla.
    Ve Strážnici žila kdysi početná židovská komunita. Se synagogou sousedí židovský hřbitov a poblíž je bývalé židovské město - zástavba s úzkými uličkami a malými domy, byť ne všechny byly opraveny citlivě k charakteru čtvrti, řekla Smutná. "Ten kolorit malého židovského města, které po dlouhou dobu utvářelo kulturu Strážnice, tam zůstává. Je to i velice romantická procházka," uvedla.
    Po slavnostním otevření se synagoga otevře veřejnosti. V turistické sezóně bude otevřená vždy v pátek, sobotu a neděli od 14:30 do 17:30 hodin. Na ostatní dny v týdnu bude možné po telefonu prohlídku rezervovat.
0 komentářů
přidat komentář