Ve Starém Městě na Slovácku bude požehnán nový kostel sv. Ducha

Vložil
ČTK
03.10.2014 09:40
Ivo Goropevšek: kostel Sv. Ducha ve Starém Městě u Uherského Hradiště
Staré Město (Uherskohradišťsko) - Ve Starém Městě bude v neděli v 16:00 po dvanáct let trvající výstavbě požehnán kostel Svatého Ducha. Věřící tak budou moci nový kostel užívat, přestože mu do vysvěcení a kompletního dokončení ještě leccos schází. K vysvěcení je například nutné, aby měl kostel pevný oltář, svatostánek a další prvky, řekl dnes ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

    Farnost zahájila stavbu kostela Svatého Ducha v roce 2002, náklady činí téměř 90 milionů Kč. Objekt, který navrhl slovinský architekt Ivo Goropevšek, stojí v těsné blízkosti památníku Velké Moravy, v ose kostela z devátého století, jehož základy jsou v památníku. "Symbolizuje to, jak spolu obě stavby souvisejí a propojují historii s přítomností," uvedl staroměstský farář Miroslav Suchomel.
    Půdorys nového kostela má tvar rotundy, tedy velkomoravského kostela. "Nosnou část hlavní lodi tvoří dvanáct sloupů, které symbolizují dvanáct apoštolů, a spojuje je prstenec představující korunu Panny Marie ve spojení s Kristem. Na to navazuje střecha ve tvaru čtvrtkruhového oblouku připomínající baldachýn a symbolizující lehkost," popsal Gračka.
    Ze strany od památníku se nachází vchod a čelní strana kostela. Tvoří ji dvě věže představující dva slovanské věrozvěsty, sv. Cyrila a Metoděje. Osy sloupů i věží se sbíhají v jednom místě, což symbolizuje směřování k jednomu cíli - Bohu. Věže jsou uprostřed propojeny křížem, jehož tvar vychází z nálezu při archeologickém průzkumu této lokality.
    Hlavní loď má navrženo venkovní opláštění ze skla, které symbolizuje pronikání paprsků (darů Ducha svatého) a otevřenost církve. V suterénu pod hlavní lodí je navržen sál pro společenské využití, kulturní i vzdělávací akce. V přední části je liturgický prostor s oltářem a svatostánkem, který bude společný pro kostel i zimní kapli.
    Podle Suchomela byl dosud zkolaudován liturgický prostor, kde je zatím jen provizorní oltář, svatostánek a ambon, sakristie, kaple a místnost pro matky s dětmi. K vysvěcení, které by farnost podle Suchomela ráda zvládla do roku 2020, by stačilo vybavit kostel stálými liturgickými předměty, což obstará velehradský sochař Otmar Oliva. Dokončen však není ani sál, věže a kaple, farnost tak bude podle Suchomela potřebovat ještě dalších asi deset milionů korun.
    Kromě samotného kostela se proměňuje i prostor okolo něj. Radnice tam realizovala projekt Event centrum a dokončuje projekt Rozcestí Velké Moravy. Dohromady přijdou zhruba na 50 milionů korun. Starému Městu přinesly nové náměstí Velké Moravy, místo pro odpočinek, koncerty i posezení nejen pro věřící. Otevřen je zrekonstruovaný jezuitský sklep i infocentrum, nechybí ani sociální zázemí, nový mobiliář či zeleň.
0 komentářů
přidat komentář

Související články