Ve skanzenu Veselý kopec se vyráběly šindele, trámy i cihly

Vložil
ČTK
17.08.2008 22:25
Praha

Hlinsko (Chrudimsko) - Po dvou letech se opět o víkendu ve skanzenu Veselý kopec na Chrudimsku stavělo podle tradičních stavebních technik. Šindelář vyráběl štípané šindele, tesař zhotovoval trámy, řemeslníci dlabali žlaby nebo vrtali potrubí z klád.
    "Na první pohled vypadá výroba šindelů jednoduše, ale ne každý se to naučí. Snažím se řemeslo předávat dál, aby nás bylo víc. Mám objednávky na celý příští rok a už nestíhám," řekl ČTK Jan Pilný z  Hlinska.
    Za jeden den dokáže šindelář vyrobit až 150 kusů dřevěné krytiny. Řemeslník opravuje lidové stavby, jeho práce je k vidění i ve skanzenu, ale také pokrývá střechy nových staveb, které se nyní hojně staví podle starých vzorů.
    Po dvou letech se také ve skanzenu roztočilo mlýnské kolo nebo jednuška z Dolní Sloupnice. Lidé si mohli předváděná řemesla také vyzkoušet. Vžívali se tak třeba do rolí tesařů, kteří tesají trámy, nebo zhotovovali skleněné vitráže. Přihlíželi také výrobě nepálených cihel. Dřív se používaly i  na stavbu domů. Cihly dobře udržovaly teplo a pohlcovaly pachy. Ovšem jejich životnost byla krátká.
    "Vyrábějí se z jílu, vody a slámy. Uschnou zhruba za 14 dní. Pro stavbu domů se dělaly silnější, aby se nebortily," vysvětlovala jedna z pracovnic skanzenu.
    V sobotu přijelo do skanzenu kvůli špatnému počasí asi 500 návštěvníků, poslední víkendový den, kdy se už oteplilo, akci zhlédlo odhadem jednou tolik lidí.
    "Je to tradiční akce, která se koná obrok. Pokaždé zveme jiné řemeslníky, aby měli návštěvníci změnu," řekl ČTK Ota Minařík ze skanzenu. Podle Minaříka tradiční řemesla v současnosti zažívají obrodu a řemeslníků je poměrně dost, ale jen málo z nich odvádí skutečně kvalitní práci.
0 komentářů
přidat komentář