Varšavský Palác vědy a kultury, dar od Stalina, bude asi památkou

Zdroj
Radka Fialová
Vložil
ČTK
17.01.2007 17:15
Polsko

Varšava

Varšava - Palác vědy a kultury ve Varšavě, postavený ve stylu socialistického realismu, by mohl být zapsán mezi polské kulturní památky. Dominanta města, kterou Polsko dostalo v 50. letech minulého století od tehdejšího sovětského vůdce Josifa Stalina, probouzí v lidech dodnes různorodé pocity.

    Někteří by jej chtěli zbourat, jiní jej velebí. V internetovém průzkumu deníku Gazeta Wyborcza se 62 procent lidí vyslovilo pro zapsání dvaačtyřicetipatrové budovy do seznamu památek. Dalších 22 procent je však pro to, aby Palác vědy a kultury, který je vnímán často jako symbol sovětské nadvlády nad Polskem, byl srovnán se zemí.
    Historici již bádání o  hodnotách stavby zakončili. Proto, aby byla chráněna podobně jako Královský zámek nebo barokní Wilanów, se vyslovili všichni. "Pohledy na téma Paláce jsou rozličné, ale pokud se na to díváme bez emocí, navíc jako na symbol minulosti, měl by být chráněn," řekl Maciej Czeredys, člen komise památkářů, která o osudu stavby rozhoduje. Ortel komise vynese v nejbližších dnech.
    Zlé jazyky o  nejvyšší budově v Polsku tvrdí, že z jejího ochozu je nejkrásnější pohled na město. A to právě proto, že samotný palác odsud není vidět.
    Památkář Andrzej Koss hodnoty stavby obhajuje. Pokud bude zapsána na seznam památek, umožní to památkářům dohlížet na případné zásahy do budovy. "Palác by měl nabídnout širší kulturní program, je dobře vnímán zahraničními hosty, a toho by se mělo využít," soudí.
    Pro zachování budovy se vyslovil i architekt Marcin Garbacki. Podle něj má mnohem vyšší hodnotu než 95 procent staveb, které vznikají v současné době ve Varšavě. "Palác si spojuji s předválečnými americkými věžáky. Ať se to někomu líbí nebo ne, je to symbol města," řekl. "V jeho nitru je vidět dobrá práce řemeslníků a to, že se při stavbě užívalo dobrých materiálů," dodal.
    Se stavbou pískovcového obra v samém středu města, který slouží turistům jako dobrý orientační bod, se začalo 2. května 1952. Palác byl dokončen o tři roky později. V budově je 3288 místností a pro návštěvníky je asi nejzajímavější vyhlídkový ochoz ve 30. patře budovy, tedy ve výšce 114 metrů. Na stavbě budovy se podílelo kolem 3500 sovětských dělníků.
    Během silvestrovské noci v roce 2000 byly na věži paláce odhaleny hodiny - v duchu budovy - největší v Evropě a nejvýše položené na světě. Čtyři ciferníky mají průměr šest metrů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články