Valašský salon otevřel dřevěnou zvonici na Soláni

Zdroj
Michaela Bradová
Vložil
ČTK
18.11.2006 21:15
Zlín

Zlín - Valašský salon, na němž se představí na pět desítek regionálních umělců, dnes otevřel unikátní dřevěnou zvonici na Soláni na Vsetínsku. Zvonice poslouží jako centrum pro poskytování informací o národopisné a umělecké historii Soláně a Čartáku. Stavba objektu, který vychází z valašské lidové architektury, trvala pět měsíců a stála více než 6,5 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

    Valašský Olymp, jak Soláni Valaši říkají, se tak dočkal prestižního stánku, který bude veřejnosti představovat valašské umění přímo v místě působení mnoha regionálních výtvarníků. "Kromě pravidelných salonů a sympozií, které tady budeme pořádat společně s muzei ve Velkých Karlovicích a v Rožnově pod Radhoštěm, bude v centru umístěna i stálá expozice sklářského, řezbářského, sochařského i malířského regionálního umění," řekl Jiří Kotásek, předseda Sdružení pro rozvoj Soláně, jež projekt uskutečnilo.
    Samotná myšlenka vzniku podobného projektu je stará více než 70 let. O výstavbě centra hovořil už malíř František Podešva, který na Soláni společně s dalšími umělci žil a tvořil. Náklady na výstavbu zvonice přesáhly 6,5 milionu korun, přičemž pět milionů získalo sdružení z evropských fondů. Projekt podpořilo také město Vsetín, které sdružení poskytlo pětimilionový překlenovací úvěr do doby, než budou k dispozici peníze z EU. Dále se do projektu zapojil Rožnov pod Radhoštěm, Karolinka, Hutisko – Solanec, Velké Karlovice a Zlínský kraj.
    Na financování se podíleli i samotní regionální umělci, kteří poskytli svá díla do dražby, jejíž výtěžek ve výši téměř 400.000 korun putoval na stavbu centra. Přibližně stokilogramový zvon věnovalo zvonařství v Halenkově.
0 komentářů
přidat komentář