V Týně nad Vltavou bude sklápěcí most, proplují pod ním i parníky

Vložil
ČTK
08.09.2017 08:00


Týn nad Vltavou - Železný most v Týně nad Vltavou, který je nízký a brání úplnému splavnění Vltavy, čeká rekonstrukce - po ní ho bude možné částečně zdvihnout. Projedou tam poté i parníky, podjezdová výška pro lodě bude 5,25 metru. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města.


Investici 150 milionů Kč uhradí Ředitelství vodních cest (ŘVC), město zaplatí 34 milionů za úpravy parku a okolí, řekl ČTK starosta Milan Šnorek (ODS). Stavět se podle mluvčího ŘVC Jana Bukovského začne nejdříve v roce 2020, Nina Větrovská z ŘVC na dnešním jednání řekla, že by práce trvaly rok. Pro návrh, aby byl most částečně sklápěcí, hlasovalo 16 zastupitelů, čtyři se zdrželi. Přestavba mostu na sklápěcí je ve fázi projektové studie.

Most z roku 1892, který je technickou památkou, se celý zrekonstruuje. "Jedna jeho polovina blíže by se hydraulicky zvedala, do pilířů by se nainstalovalo zvedací zařízení. Most zůstane v naprosto stejné podobě. Jedná se o určité procento lodí, protože splavnění tady první rok máme. Týká se to jenom velkých výletních parníků, které se zatím příliš neprovozují, ale mohou se objevit," řekl ČTK Šnorek.

Mluvčí ŘVC Bukovský dnes ČTK řekl, že stavět se začne nejdříve v roce 2020 a náklady budou 125 milionů. "Je rozhodně pozitivní, že zastupitelé se přiklonili k řešení, které považujeme za průchodné; za přiměřené náklady zabezpečí jak kvalitní plavební provoz při plných parametrech vodní cesty, tak rekonstrukci té technické památky," uvedl.

Most bude dál patřit městu a sloužit nejen chodcům, ale i autům do 3,5 tuny. Aby pod ním propluly parníky, měl by se zvedat nejvýš dvakrát denně. Tato varianta se podle starosty líbí i památkářům, protože most zůstane stejný. Pro to, aby byl most opraven a zůstal, kde je, se 5. září na veřejném jednání vyslovila podle Šnorka i většina z více než 100 přítomných obyvatel. Již dříve vzniklo i občanské sdružení Železný most, petici za zachování mostu na stejném místě podepsalo kolem 1000 lidí.

V roce 2009 schválili zastupitelé jinou variantu, u níž by náklady byly 247 milionů, z čehož by Týn zaplatil 103 miliony, podle Šnorka by pak další čtyři roky musel zmrazit velké investice. Tato varianta počítala s tím, že by na místě dnešního železného mostu vznikl nový pro vozidla do 3,5 tuny, dosavadní most by byl opraven a přenesen proti proudu Vltavy kus dál, vedle historické solnice. Tuto variantu nyní nikdo neprosazoval. Osmitisícový Týn hospodaří letos s vyrovnaným rozpočtem 158 milionů korun.

Ředitel ŘVC Lubomír Fojtů na jednom z minulých jednání řekl, že technicky je most ve špatném stavu, že oprava umožní zachovat ho na jeho místě a výrazně mu prodlouží životnost. ŘVC chce v Týně nad Vltavou vybudovat přístaviště i servisní centrum a plánuje další investice, které umožní plavbu pět metrů vysokých a 45 metrů dlouhých kabinových výletních lodí, což může podle Fojtů městu znamenat více turistů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články