V sokolovském kině Alfa odhalili obnovenou Pacíkovu plastiku

Vložil
ČTK
17.10.2011 20:55
Sokolov

foto: J. Gordon
Sokolov - V sokolovském kině Alfa dnes slavnostně odhalili obnovenou plastiku Františka Pacíka a dvě graffiti od Heleny Čubové, které nově zdobí vnější plášť budovy. U Pacíkovy plastiky až teprve restaurační práce odkryly letitý nános prachu a vrátili několikametrovému dílu původní vzhled, řekl dnes ředitel Městského domu kultury v Sokolově Jan Picka.

    Tvorba venkovních graffiti i přestěhování plastiky z vnějšího pláště do interiérů byly důsledkem zateplování kina Alfa. Picka připomněl, že původně se plastika Pacíka, který tvořil hlavně v 60. letech, měla zcela odstranit. Ale pak se zjistilo, že nejde o betonový odlitek, ale o cennou mramorovou plastiku. Ale i její přestěhování do vnitřku budovy bylo vzhledem k rozměrům značně komplikované.
 
foto: sokolov.cz
   Velmi moderně a provokativně pak působí graffiti Heleny Čubové. Zpracovala dva obrazy na plášti budovy tematicky věnované hudbě, filmu, umění a kavárenskému životu. "Využila jsem tam citát z písně skupiny The Doors The End. Život je také takový tanec se smrtí," řekla Čubová.
    Zateplení kina Alfa stálo celkem zhruba devět milionů korun. Drobné navýšení si vyžádaly právě práce spojené se sejmutím, restaurací a znovuumístěním plastiky. Náklady na zateplení kina, které bylo první v kraji s technologií 3D promítání, hradilo ze svého rozpočtu město Sokolov.
0 komentářů
přidat komentář

Související články