V Soběšicích vznikla rozhledna, otevřena bude asi před Vánocemi

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
05.12.2007 11:50
Brno

Brno - V Brně-Soběšicích byla v pondělí dostavěna moderní rozhledna s ocelovou konstrukcí, která nabídne pohled na severní část jihomoravské metropole. Vyhlídková věž, jejíž stavba stála 1,6 milionu korun, bude patrně otevřena ještě před vánočními svátky ve zkušebním provozu. ČTK to dnes řekl náměstek brněnského primátora Ladislav Macek.
    "Nyní zbývá sundat lešení a udělat kolaudaci. Budeme se snažit toto řízení zkrátit," uvedl náměstek. Rozhledna na Ostré horce bude první stavbou svého druhu v brněnských příměstských lesích. O její výstavbu dlouhá léta usiloval spolek Soběšická garda, na jehož internetových stránkách www.sobesickagarda.cz lze najít podrobnosti k objektu i jeho aktuální fotografie.
    Věž bude přibližně 12 metrů vysoká. Stojí nedaleko cenné technické památky, kterým je první zeměměřičský bod na území někdejšího Rakouska-Uherska na vrchu Strom v Soběšicích.
    Rozhlednu, která na Ostré horce stávala už kdysi v době, kdy vrchol ještě nepokrýval les, se rozhodli obnovit starousedlíci ze Soběšic. Stavba měla být původně hotova na podzim 2005. Kvůli problémům s pozemky se to nezdařilo. Soběšická garda později zjistila, že projekt je nad její finanční síly. Pomohlo Brno, které záměr převzalo a projekt dofinancovalo.
    Na jižní Moravě vznikají rozhledny jako houby po dešti. Nové vyhlídkové věže má Hlína u Ivančic, Olešnice a Doubravice na Blanensku nebo Bořetice na Břeclavsku. Se stavbou nové věže se například počítá u Kyjova na Hodonínsku.
0 komentářů
přidat komentář