V Rýmařově zahájili sériovou výrobu pasivních domů

Zdroj
Hana Halfarová
Vložil
ČTK
02.12.2009 00:10
Brno

Rýmařov (Bruntálsko) - Společnost RD Rýmařov zahájila v  listopadu sériovou výrobu takzvaných pasivních domů. Největší domácí výrobce montovaných dřevostaveb tím reaguje na nárůst poptávky po energeticky úsporném bydlení. Majitelé pasivních dřevostaveb ušetří až 75 procent energie ročně a investice do nich se jim vrátí během osmi až deseti let. Zároveň mohou na dům získat dotaci z programu Zelená úsporám. ČTK to řekl jednatel firmy František Příkaský.
    Výroba typových pasivních domů je dalším krokem společnosti, která od května dodala na trh přes 80 nízkoenergetických domků pro mladé rodiny. Ve startovních domech za zhruba 2,4 milionu korun lidé ušetří až 60 procent energií ročně; "zelenou" dotaci ale většina jejich majitelů nezíská. Přesto energeticky úspornou variantu těchto dřevostaveb upřednostnila polovina zájemců. "To nás přivedlo k další inovaci výroby - pasivním domům, které mimo jiné splňují podmínky pro získání dotace 220.000 Kč," dodal Příkaský s tím, že produkcí levnějších startovních domů firma čelí hospodářské krizi, která letos snížila poptávku po jiných typech dřevostaveb.
    Začátkem listopadu proto RD Rýmařov zahájil stavbu prvního typového pasivního domu. Speciálně zesílené obvodové stěny zajišťují vyšší ochranu tepla a stejně jako střecha jsou tvořeny ekologickými izolačními materiály. "Dům má také kvalitnější okna a jeho nezbytnou součástí jsou alternativní technologie, například řízené větrání rekuperací odpadního tepla či solární kolektory," dodal Příkaský.
    Jaký bude o typové pasivní domy zájem v době hospodářské krize, zatím nedokáže odhadnout. "Nevíme, kolik lidí bude mít možnost do nich investovat. Lidé jsou v hypotékách omezeni a banky nezohledňují, že jim budou schopni splácet více peněz, které ušetří na energiích. Zatím to u nás nefunguje tak jako v západoevropských zemích," dodal Pohloudek.
0 komentářů
přidat komentář