V Rosicích u Brna má vzniknout u vlaku přestupní terminál

Vložil
ČTK
08.02.2017 07:50
foto: Fojsinek, Wikimedia Commons

Brno - V Rosicích u Brna by měl v budoucnu vzniknout podle plánů Jihomoravského kraje nový terminál pro přestupování mezi vlaky a autobusy. Letos má vzniknout projektová dokumentace. Stavba je navázaná na modernizaci a zdvoukolejnění tratě z Brna do Zastávky, které zrychlí cestování do krajského města, řekl ČTK ředitel organizátora krajské dopravy Kordis JMK Jiří Horský.


"Z Rosic jsme měli negativní ohlasy, že se od vlaku jen velmi komplikovaně dostává autobusem do dalších částí Rosic. Stavba nového terminálu by měla pomoct zlepšit obsluhu Rosic a návaznost autobusů na vlak. V úvahu přichází i propojení vlaků s některými regionálními linkami," uvedl Horský. Současná zastávka je bez jakékoli vazby na autobusovou dopravu. Od vlaku se musí jít po silnici 200 metrů k nejbližší autobusové zastávce, z níž však jezdí jediná linka párkrát denně.

Podle starosty Jaroslava Světlíka by mělo u zastávky vzniknout i místo pro odstavení zhruba deseti až 15 aut. "Otázkou jsou ale prostorové možnosti vzhledem k novému areálu Penamu, který je u nádraží," řekl.

S terminálem se počítalo dřív, ale nikdo se nepřihlásil do výběrového řízení na zpracování projektové dokumentace. "Je to nedostatkem kapacit projekčních společností. Proces se bude muset opakovat. Pokud se to podaří, bude Správa a údržba silnic žádat o dotaci na stavbu," sdělila ČTK mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Lidé by však nový terminál využívali ve větší míře pravděpodobně až s modernizací tratě do Brna, která má zvýšit rychlost z 80 až 90 kilometrů v hodině na 120. "Díky stavbě druhé koleje bude možné zkrátit interval na 15 minut a výrazně se zlepší dodržování jízdního řádu," uvedl Horský. V současnosti jezdí mezi Brnem a Rosicemi autobusy, které sice jedou část cesty po dálnici, což je rychlé, ale vzhledem k hustotě dopravy vznikají někdy zpoždění a nepravidelnosti. Modernizace tratě by mohla začít v roce 2019, stále ji však blokuje Josef Dvořák z Tetčic se svým spolkem.
0 komentářů
přidat komentář