V radnici Slezské Ostravy se otevře nová galerie architektury

Zdroj
Martina Kubíčková
Vložil
ČTK
15.05.2008 13:55
Ostrava

Ostrava - Slezskoostravská radnice otevře v nejbližší době novou galerii výtvarného umění. Bude sídlit v suterénu secesní radniční budovy. Městský obvod, který byl dosud spojován spíše s průmyslem, chce tímto způsobem začlenit radnici mezi kulturní místa na Ostravsku. Kulturní dění ve městě se totiž až doposud soustřeďovalo hlavně do sousední Moravské Ostravy, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Marie Stypková.

    Galerie naváže na původní záměry z počátku 20. století. "Tehdy se uvažovalo o tom, že v nové radnici budou prostory pro fungování místní knihovny a muzea. Obojí dnes v Ostravě existuje v jiných formách a jinde," uvedl duchovní otec nové galerie architekt Tadeáš Goryczka.
    Slezská galerie se bude zaměřovat především na architekturu, na kterou se dosud přímo nespecializuje žádná ostravská galerie. "Architektonická tématika se v programu galerie bude objevovat v celé šíří jako souhrn nejrůznějších výtvarných projevů od prezentace současné i historické architektury, až po instalace či fotografické výstavy," uvedla Stypková.
    Výstavba Slezské galerie přišla na 4,2 milionu korun. Její rozloha je 330 metrů čtverečních, výstavní plochy představují 100 až 120 běžných metrů. Do galerie byla dnes přivezena barokní socha sv. Jana Nepomuckého, která byla posledních 15 let v Ostravském muzeu. Měla by se stát jakýmsi patronem nově vzniklého kulturního stánku.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
mystifikace
Petr Hýl
16.05.08 12:02
to Petr Hýl
jarnemec
26.05.08 02:01
zobrazit všechny komentáře