V Přerově se otevřela třetí cyklověž v České republice

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
11.12.2015 14:50
Přerov

zdroj: cykloprerov.cz
Přerov - V Přerově u vlakového nádraží se otevřela skleněná, 11 metrů vysoká věž určená pro zaparkování kol. Stavba je teprve třetí svého druhu v republice, vyšla na 9,5 milionu korun bez DPH. Do objektu se vejde až 120 kol, za jejich zaparkování zaplatí majitelé pět korun. Projekt kritizuje opozice. Napadá nejen způsob financování a jeho projednání na zastupitelstvu, ale i to, že subdodavatelem byla firma bývalého ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO). Přerovská radnice jej přitom zaměstnává jako poradce v oblasti dopravy.

Přerov je druhým městem v zemi a prvním na Moravě, kde si mohou cyklisté uschovávat kola tímto způsobem. "V Hradci Králové jsme postavili již dvě tyto věže. Největší výhodou je podle mne bezpečnost proti odcizení, cyklisté si zde mohou schovat drahá kola i elektrokola. Mohou na nich přitom nechat všechna příslušenství, ale i nákup. Do styku s nimi přijde pouze jejich majitel," řekl dnes ČTK Rudolf Bernart z firmy Systematica, která má na stavbu cyklověží patent.
Objekt se skleněnými stěnami pojme 118 jízdních kol. Součástí věže je automatický samoobslužný systém. Cyklista najede s kolem na plošinu, zaplatí pětikorunu na den a výtah vyveze a uloží jeho kolo do příslušné přihrádky, celý proces trvá zhruba půl minuty.
Podle náměstka primátora Petra Měřínského (ANO) stála cyklověž 9,5 milionu korun bez DPH. Provozovat ji bude městská Přerovská rozvojová společnost. Město na stavbu získalo dotaci pět milionů. Radnice předpokládala, že ze zbylé částky uhradí dva miliony a na tři miliony korun si vezme úvěr, ten však od banky nakonec nedostala. Částku tak chce městská společnost splácet městu pololetními splátkami ve výši 300.000 korun až do roku 2020, řekla ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Schvalovat to budou v pondělí zastupitelé.
Městská opozice napadla také způsob projednání investice na zastupitelstvu. O financování projektu se zastupitelé údajně dozvěděli až ve chvíli, kdy se objekt začal stavět. Terčem kritiky se stalo i to, že subdodavatelem je firma exministra dopravy Prachaře, která byla podle informací ČTK založena letos na konci března. Prachař, který pro město pracuje jako dopravní expert, v médiích již dříve uvedl, že ve svém počínání problém nevidí.
Kvůli kritice pověřili nedávno zastupitelé kontrolní výbor, aby stavbu prověřil. Zastupitel Michal Zácha (ODS) ČTK řekl, že výsledek kontrolního výboru lze očekávat zhruba na konci února.
0 komentářů
přidat komentář

Související články