V Přerově bude stát most firmy SHB; rozhodl jediný hlas

Vložil
ČTK
29.06.2006 09:35
Olomouc

Olomouc - Pouze jediný hlas v architektonické soutěži rozhodl o tom, že v Přerově bude stát Tyršův most podle návrhu brněnské firmy SHB. Pro variantu, proti které protestují kromě části Přerovanů také památkáři a ornitologové, zvedlo v odborné porotě, kterou sestavila radnice, ruku šest z 11 porotců. Pro návrh hlasoval i Ladislav Klusáček z brněnského Vysokého učení technického. Právě tam působí jako jeho nadřízený předseda představenstva vítězné firmy SHB Jiří Stráský. Informuje o tom dnes středomoravské vydání Mladé fronty Dnes.

    Podle Jany Petráňové z České komory architektů měl být v tomto případě návrh stažen ze soutěže. Ladislav Klusáček však jakékoliv nařčení odmítá s tím, že soutěž byla anonymní a on nevěděl, kdo zhotovil projekt, pro který hlasoval. "Profesně se znám i s dalšími autory návrhů Tyršova mostu. Ale mohu čestně říci, že mě před hlasováním nikdo z nich neovlivňoval ani nekontaktoval. Tím, že byla soutěž anonymní, jsem ani nevěděl, že se do ní firma mého nadřízeného hlásila," řekl deníku Klusáček.
    S tím nesouhlasí další ze soutěžících Radim Zapletal. Podle něj dostali porotci půl roku před hlasováním soutěžní podmínky. "V nich je seznam vyzvaných účastníků soutěže, mezi nimiž figuruje i SHB. A každý průměrný architekt pozná rukopis svých kolegů. Přidělit nepodepsaný návrh k určité firmě není těžké," řekl deníku Zapletal. Podotkl, že se ve stejném dokumentu výslovně uvádí, že ze soutěže musejí být vyloučeny osoby, které jsou bezprostředními nadřízenými nebo spolupracovníky členů soutěžní poroty.
    Podle mluvčího přerovské radnice Bohuslava Přidala radnice o vazbách na členy poroty nevěděla. Podle něj rada už výsledky schválila a více se tím zabývat nebude. Podle něj se soutěž odehrála před lety a nikdo se proti výsledkům neodvolal.
    Soutěž na projekt nového Tyršova mostu vyhlásila radnice v roce 2003. Vítězné firmě udělila radnice cenu 160.000 korun. Radnice poté vyhlásila mezi lidmi anketu, ve které však obyvatelé dali přednost jinému návrhu. I přesto se město nyní rozhodlo k vítězné variantě vrátit a most realizovat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články