V Praze se chystá vznik muzea Karlova mostu

Vložil
ČTK
18.12.2006 16:35
Praha

Praha - V Praze se připravuje vznik nového muzea, které návštěvníkům přiblíží jednu z nejvýznamnějších památek metropole Karlův most. Bude v prostorách křižovnického kláštera v těsné blízkosti mostu. Otevření muzea se plánuje na polovinu června příštího roku, řekl ČTK Zdeněk Bergman, který za vznikem muzea stojí.

    Muzeum má návštěvníky seznámit s údaji o mostě, jeho stavbě, historických podobách i třeba o sochařské výzdobě. Expozice využije všechny dostupné autentické exponáty, kopie dobových strojů i moderní výstavní prostředky, jako jsou interaktivní obrazovky, uvedl Bergman.
    Lidé se budou moci seznámit také s předchůdcem Karlova mostu, Juditiným mostem, který překlenoval Vltavu v jeho těsné blízkosti. Téměř zapomenutý první pražský kamenný most byl postaven ve druhé polovině 12. století. Zřítil se při velké povodni v roce 1342.
    Bergmanova společnost, která u Karlova mostu provozuje vyhlídkové vyjížďky na lodích, si už v prostorách kláštera pronajala 500 metrů čtverečních prostor. "Očekáváme celonárodní diskusi a náměty na obsah a princip muzea," řekl Bergman, který již k muzeu spustil internetové stránky na adrese www.muzeumkarlovamostu.cz.
    Základní kámen mostu položil císař Karel IV. 9. července 1357, stavba se táhla téměř do konce 14. století. Nejprve se nazýval pražským mostem, po císaři by pojmenován až ve druhé polovině 19. století. Gotickou, více než půl kilometru dlouhou stavbu později ozdobily sochy.
    Nyní se chystá celková oprava mostu, která by měla začít příští rok. Památka by hlavně měla získat novou izolaci proti vodě a mělo by se zlepšit její odvětrání. Náklady se odhadují v této fázi na více než 100 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář