V pátek bude položen základní kámen sídla Rádia Svobodná Evropa

Vložil
ČTK
11.10.2006 18:40
Praha

Praha - Stavba nového sídla americké stanice Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) v České republice pokročila do další fáze. V pátek bude za účasti představitelů Rady guvernérů pro zahraniční vysílání USA a českého politického, společenského a náboženského života položen základní kámen. Nové sídlo se bude nacházet na Hagiboru v Praze 10.

    Vedení stanice již dříve odhadovalo, že celý proces výstavby a přesídlení by mohl trvat zhruba 2,5 roku. Celkové náklady na stavbu a stěhování dosáhnou podle dřívějších údajů asi 14 milionů dolarů (zhruba 313 milionů Kč).
    Rádio bude nově umístěno v moderní pětipodlažní budově. Součástí projektu je také hlavní vstupní objekt, dále servisní vstupní objekt a dvě venkovní vodní plochy. Architektonické řešení navrhlo studio Cigler Marani Architects.
    O přemístění rozhlasové stanice z centra města z budovy bývalého Federálního shromáždění poblíž Václavského náměstí, odkud RFE/RL vysílá od roku 1995, se začalo uvažovat po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001. Od té doby je budova pod bezpečnostní ostrahou, od okolí ji dělí betonové zátarasy.
    Vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda je pro země bez svobody slova často jediným zdrojem objektivních informací. Stanice upřela pozornost na země bývalé Jugoslávie či Sovětského svazu, za důležité považuje také země s muslimskou populací jako Irák, Írán a Afghánistán.
    Od roku 1998 vysílá například persky a arabsky, od roku 1999 albánsky pro Kosovo, od roku 2002 avarsky, čečensky a čerkesky do oblasti severního Kavkazu a dále v jazycích darí a paštú do Afghánistánu. Naopak v září 2002 bylo ukončeno české vysílání a v lednu 2004 pak vysílání bulharské, estonské, lotyšské, litevské a slovenské poté, co většina těchto zemí vstoupila do EU a NATO. V současnosti vysílá zhruba do dvou desítek zemí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články