V Pardubickém kraji nemůže 40% obcí bez územního plánu stavět

Vložil
ČTK
21.05.2007 19:00
Pardubice

Pardubice - Na 40 procent obcí v Pardubickém kraji nemá územní plán. Údaje ČTK poskytl krajský úřad. Bez tohoto zásadního dokumentu ale nelze stavět byty na zelené louce, protože tyto lokality nebyly v minulosti určeny k  zástavbě.
    "Máme 13 místních částí, které vůbec nebyly zahrnuté do starého územního plánu a s bytovou výstavbou se tam nepočítalo. Jenže teď tu poptávka je. Vytipovaly jsme proto nová místa, kde mohou vzniknout rodinné a bytové domy. Kdybychom letos nový územní plán nedokončili, bylo by to špatné," řekl ČTK starosta Městečka Trnávka na Svitavsku Václav Neubaer.
    Obcím, které se nemohou dál rozvíjet, pomůže letos Pardubický kraj dotacemi ve výši 4,2 milionu korun. Grant je určen obcím do 3000 obyvatel. Ze 451 obcí regionu jich má platný územní plán 272, tedy rovných 60 procent.
    "Obce najednou zjistily, že nemohou nic stavět a stavební úřad jim nepovolí výstavbu na zelené louce. O pořízení územního plánu v regionu Vysokomýtska letos nově požádaly obce Plchovice, Podlesí, Pustina, Zádolí, Zálší a Leština," řekla ČTK Marcela Kubešová z odboru územního plánování a regionálního rozvoje ve Vysokém Mýtě.
    O dotaci na územní plán požádaly například Městečko Trnávka a Brněnec na Svitavsku, Němčice a Vlčí Habřina na Pardubicku, Kostelec u Heřmanova Městce a Krouna na Chrudimsku nebo Žichlínek a Hejnice na Orlickoústecku.
    "Některé obce mají urbanistické studie, což je nezávazný podklad pro podporu cestovního ruchu nebo řešení dopravní situace. Pokud se obce chtějí rozrůstat, musejí mít územní plán, který určuje zastavitelné plochy," řekla úřednice z odboru strategického rozvoje kraje Zdena Loumanová.
0 komentářů
přidat komentář