V Pardubicích by se mohl stavět letištní terminál příští rok

Vložil
ČTK
22.07.2015 10:30
Pardubice 21. července (ČTK) - V příštím roce by mohla v Pardubicích začít výstavba dlouho plánovaného letištního terminálu. Město a hejtmanství však chtějí stavbu ještě víc zlevnit, minimálně o 50 milionů korun na 250 milionů korun. ČTK to řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

    "Byl bych rád, kdyby v příštím roce začala aspoň stavba, do částky je zahrnuté parkoviště a příjezdová silnice. Potřebujeme rozumně velké regionální letiště, žádné megalomanské stavby," řekl hejtman.
    Letiště už část provozu zmodernizovalo v minulosti. S pomocí evropských dotací v roce 2012 dokončilo opravy palivového zázemí, pojezdových a spojovacích drah za více než 250 milionů korun.
    Následovat měl terminál, který se nakonec měl po průtazích stavět loni. Firmy jej však chtěly postavit za 400 milionů korun, což bylo nad možnostmi letiště. Zlevnění na 300 milionů korun se nakonec zástupcům města a hejtmanství přestalo pozdávat. "V Karlových Varech mají terminál za 100 milionů korun a je v něm i zázemí pro vedení letiště a kanceláře," řekl hejtman.
    Podle předsedy představenstva společnosti East Bohemian Airport Pavla Svobody letiště nebude bez nového terminálu konkurenceschopné. "Všechna konkurenční letiště, Karlovy Vary, Brno, Ostrava, už mají postavený terminál, Pardubice tahají za kratší konec provazu," řekl ČTK. Firmu East Bohemian Airport vlastní ze dvou třetin město, z jedné třetiny kraj.
    Pardubické letiště přišlo kvůli oslabení rublu a krizi na Ukrajině o značnou část cestujících z Ruska, která tvoří hlavní klientelu. Problémy začaly už loni. Od září proto bude mít společnost East Bohemian Airport nové vedení. Ředitele Michala Červinku nahradí Helena Šmejková z ČSA.
    "Nová ředitelka nám do tří měsíců předloží byznys plán. Ve vedení města jsme se shodli na tom, že terminál stoprocentně potřebujeme," řekl pardubický primátor Martin Charvát (ANO). Otázkou podle něj je, na jaké ceně se náklady zastaví. "Z praxe vím, že například klimatizaci umějí čeští dodavatelé udělat levněji," dodal primátor.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zase nějak chybí ...
raval
22.07.15 12:33
Námitka
Michal
22.07.15 09:23
zobrazit všechny komentáře

Související články