V Opavě skončila oprava bývalého dominikánského kláštera

Vložil
ČTK
23.09.2011 21:15
Dům umění - vizualizace © Statutární město Opava
Opava - Oprava jedné z nejvýznamnějších pa- mátek na území Opavy skončila. Rekonstrukce bývalého dominikánského kláštera, kde je nyní Dům umění, trvala přes rok a stála 110 milionů korun. Dnes v budově sídlí galerie a základní umělecká škola. ČTK o konci oprav a zahájení provozu informoval vedoucí odboru rozvoje opavského magistrátu Petr Šnejdar.

    "Budovu dnes stavební firma předá městu. V sobotu si ji zájemci mohou prohlédnout. Pak bude ještě měsíc klášter uzavřený. Výjimkou bude pouze koncert zpěvačky Ivy Bittové, která v Opavě vystoupí během festivalu Bezručova Opava," upřesnila mluvčí města Lada Dobrovolná.
    Nová galerie se lidem otevře poté, co se doplní veškeré vnitřní vybavení a připraví první výstava. Slavnostní otevření bude 25. října.
    Stavební práce začaly loni v létě a náklady na ně z 85 procent pokryla dotace Evropské unie. Práce se ale dostaly do skluzu. "To zavinil například nález neznámých podzemních prostor, které bylo nutné archeologicky prozkoumat, a musely tak být zastaveny příslušné stavební práce," řekla mluvčí. Další komplikací byl požár, který vypukl v prostoru restaurace letos v únoru. Termín ukončení stavebních prací tak byl posunut zhruba o měsíc.
    Historická budova se dočkala nových inženýrských sítí, nově je upraveno dosud nevyužívané a zanedbané přízemí. Budova je bezbariérová a opraveny byly i poškozené barokní a gotické fresky. Lepší zázemí mají nyní i žáci základní umělecké školy - nový výtah a přestavěný hlavní vstup. Domu umění se dotklo i zastřešení atria, zřízení šatny pro účinkující a přístavba sociálního zázemí.
    Dominikánský klášter vznikl na konci 13. století. Za reforem císaře Josefa II. byl ale zrušen. V 70. letech se plánovala demolice klášterní budovy. Z té nakonec sešlo. Památku zachránila tehdejší rekonstrukce, která podle odborníků ale nebyla příliš citlivá.
0 komentářů
přidat komentář