V největším sídlišti Plzně Lochotíně bude stát nový kostel

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
03.12.2017 20:30
Plzeň - V nejlidnatější plzeňské čtvrti Lochotín bude do pěti až šesti let stát nový katolický kostel pro 250 věřících. Plány na postavení kostela trvají řadu let, nyní se církev s městem dohodla na místě, kde by měla moderní stavba stát. Náklady na postavení a vybavení jsou do 50 milionů korun, církev nyní oslovila osm architektů, aby navrhli podobu kostela. Z jejich návrhů se bude vybírat, řekl dnes ČTK při podepsání memoranda mezi farností a biskupstvím biskup Tomáš Holub.


Farnost Severní Předměstí vznikla nově před 21 lety, po celou dobu ji spravují františkáni. "Byla to pro nás něco jako česká verze misie. Sídliště vyrostlo v době, kdy se kostely nestavěly ani nezakládaly farnosti," řekl moderátor společné duchovní správy farnosti, františkán Dominik Valer. Farnost má podle posledních sčítání asi 350 lidí. "Počtem není největší v Plzni, ale je taková nejživější. Věkový průměr je kolem 30 let, což nebývá v Čechách běžné," řekl Valer. Při bohoslužbách i dalších aktivitách se zatím farníci scházejí v zapůjčeném Lochotínském pavilonku. Jeho dispozicemi by se mělo inspirovat i uspořádání nového kostela.

V pavilonku totiž není moc místa a při mších tak věřící nesedí v řadách za sebou, jak je to v kostelech běžné, ale sedí do půlkruhu kolem oltáře. Podobné uspořádání by měl mít i nový kostel, plánují františkáni.

Podle Jiřího Syrovátky, který má projekt na starosti, se stavba chystá asi devět let, kdy se zejména hledal pozemek. Pozemek pro budoucí kostel má zatím církev od města ve výpůjčce. Až se stavba kostela posune dál. budou se majetkové vztahy k pozemku řešit. "Stavební část bude mezi 30 až 35 miliony. S vybavením, projektem a stavebním dozorem bychom se chtěli vejít do 50 milionů," řekl Syrovátka. Farnost podle něj vlastní nějaké pozemky, které by mělo za dobrou cenu koupit biskupství a poskytnout tak peníze na stavbu. Na nový kostel běží také už od roku 2010 sbírka.
0 komentářů
přidat komentář