V Národním technickém muzeu přivítali 150.000. návštěvníka

Zdroj
Jiří Borovička
Vložil
ČTK
24.06.2011 22:25
Praha

Praha - V Národním technickém muzeu v Praze na Letné (NTM) přivítali dnes dopoledne už 150.000. návštěvníka od znovuotevření po více než čtyřleté rekonstrukci v polovině února 2011. Stal se jím Lukáš Salák z Kojetic u Prahy, který do muzea přišel se svým čtyřletým synem Kryštofem. Generální ředitel Karel Ksandr mu předal čestné vstupenky a knihu o historii muzea.
    První kroky jubilejního návštěvníka vedly do obnovené dopravní haly, která prostřednictvím exponátů vonících olejem přibližuje historii automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké, lodní a železniční dopravy na území ČR. Atraktivní je i fotografický ateliér, stejně jako nová expozice tiskařství a pozoruhodné výstavy věnované astronomii a architektuře, stavitelství a designu.
    "Za první měsíc od otevření si sbírky technického muzea prohlédlo 43.000 lidí, a jak je vidět, zájem o ně je trvalý," řekl Ksandr ČTK.
    Budova NTM je poprvé za svoji více než sedmdesátiletou historii celá určena jen muzejním účelům. Na 5500 metrech čtverečních představuje na 5000 exponátů dokumentujících historii lidského důvtipu. Zájemci naleznou v některých expozicích také interaktivní prvky. Například v dopravní hale si mohou děti osahat lokomotivu a v prvním patře se nechat vyfotografovat na motorce hradní stráže. Právě tam poutá pozornost například naleštěná Tatra 80 z roku 1935, užívaná prezidentem Masarykem, letoun, jímž Jan Kašpar v roce 1911 doletěl z Pardubic do Prahy, a stíhačka Supermarine Spitfire z roku 1945.
    Fotografický ateliér vystavuje i vzácnou daguerrotypii Královského paláce v Paříži z roku 1840, autentické exponáty obsahuje také nová expozice tiskařství. Ukazuje vývoj hlavních technologií od vynálezu knihtisku až po současnost včetně ručního lisu z pražské Jezuitské tiskárny z přelomu 17. a 18. století a kotoučové rotačky MAN z roku 1876. Je první svého druhu v Čechách a jedna z mála dochovaných v Evropě.
    Mezi nejatraktivnější expozice patří ta astronomická. Návštěvníci se v ní ocitnou v potemnělém skleněném bludišti, ve kterém se unikáty vznášejí v prostoru a připomínají zářící vesmírné objekty. Prohlédnout si mohou sluneční hodiny, navigační pomůcky, přístroje k měření nebe a dalekohledy od 15. do 20. století.
    Dosavadní práce na obnově NTM, jejichž třetí etapa skončí na jaře 2012, stály 370 milionů korun, budování expozic přišlo na dalších 130 milionů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články