V Náchodě otevřeli nové autobusové nádraží za 35 mil. korun

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
04.07.2014 14:30
Náchod

ATELIER TSUNAMI, autobusové nádraží v Náchodě, zdroj: atsunami.cz

Náchod - Jednadvacetitisícový Náchod dnes otevřel nové autobusové nádraží. Vzniklo na místě původních autobusových zastávek před hlavním vlakovým nádražím. Cestující nyní budou moci mezi autobusy a vlaky přestupovat pohodlněji a suchou nohou. Stavba nádraží trvala od loňského srpna a přišla na 35 milionů korun. Stavbaři při ní upravili i dříve nevzhledný park před vlakovým nádražím. Faktický autobusový provoz na nádraží začne o půlnoci ze soboty na neděli, řekl ČTK místostarosta Tomáš Šubert (Patrioti města Náchoda).

    Autobusové nádraží má deset odjezdových stání a čtyři stání příjezdová a pro místní dopravu. Dále na nádraží vzniklo deset odstavných míst pro čekající autobusy a plochy pro osobní vozy a taxislužbu. Po dobu stavby nádraží autobusy odjížděly z náhradních stanovišť v okolních ulicích.
    Stavbu zhruba čtyřmi miliony korun podpořil dotací evropský program ROP Severovýchod. "Peníze z EU se zde použily způsobem, který se nedá zpochybnit. Na užitečnou věc," řekl při otevření nádraží premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
    Na opravu ještě čeká budova vlakového nádraží. Kvůli váznoucímu převodu objektu z majetku Českých drah do vlastnictví Správy železniční dopravní cesty se však s její rekonstrukcí zatím nezačalo, uvedl starosta Jan Birke (ČSSD). Odhadl, že do konce letošního roku by mohl být majetek převeden a v roce 2015 by oprava, která už má stavební povolení, mohla začít.
    Do opravy nádražní budovy tak na vlakovém ani autobusovém nádraží nebudou stálé toalety. Cestující zatím budou používat provizorní toalety v mobilní buňce a toalety v takzvaných toi-toi budkách. Původní nádražní toalety byly při stavbě autobusového nádraží odstraněny. České dráhy se na dokončené investici podílely jen na některých stavebních pracích, například přípojkách sítí.
    Stavbaři na základě zakázky od Ředitelství silnic a dálnic také letos na jaře v těsné blízkosti autobusového nádraží přebudovali frekventovaný kruhový objezd zvaný U Itálie. Doprava po něm je nyní bezpečnější a plynulejší. Stavební práce v centru Náchoda tím však neskončily, ještě se opravuje silnice v Plhovské ulici ve směru na Plhovské náměstí. Náklady na opravu silnic činí zhruba 21 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články