V místě zříceného domu na Harfě se plánuje obchodní centrum

Vložil
ČTK
10.02.2011 18:05
Vizualizace: Ing. arch. Patrik Kotas
Praha - V místě poblíž nádraží Praha - Libeň, kde se ve středu večer zřítil neobydlený dům, plánuje investor výstavbu obchodního a administrativního centra. Vyplývá to z databáze projektů předlože- ných v rámci posuzování vlivů stavby na životní prostředí (EIA). Při zřícení bylo poškozeno deset aut a tramvajová trolej, policie případ vyšetřuje s podezřením na spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová. Podle městského statika Petra Macháně za zřícení mohou bezdomovci, kteří dali do sběru ocelové výztuže.
    Podle architektonických návrhů a doku- mentace k procesu EIA by centrum, které je na pozemcích plánováno, mělo mít dvě nadzemní a pět podzemních podlaží. Budova zahrne celý blok ohraničený ulicemi K Žižkovu, Poděbradská a U Harfy. V novostavbě budou obchody, restaurace, služby, fitness a kanceláře. V podzemí mají být umístěny garáže.
    Zřízený dům, který byl součástí bývalého průmyslového areálu, se nacházel v ulici U Harfy. Podle Macháně, který si dnes zbořeniště prohlédl, šlo o halu. "Podle mě je příčina naprosto jasná a jednoznačná," řekl ČTK. Přes celý objekt prý vedl ocelový profil, který zajišťoval stabilitu objektu. Ocelový pás podle Macháně odšroubovali bezdomovci a prodali jej do sběru. "Je to stoprocentní zjištění," dodal. V pátek se na místo vrátí se soudním znalcem.
    Podle Zoulové dům nebyl dlouhodobě používán a zřejmě byl určen k  demolici. Škodu na poškozených autech policie předběžně vyčíslila na půl milionu korun, na troleji v tramvajové smyčce pak asi na milion korun.
    Radnice Prahy 9 majiteli dnes nařídí, aby sutiny odklidil a objekt zabezpečil. "Do té doby budeme objekt střežit," doplnila Zoulová. Vyjádření zástupců Harfa City se ČTK nepodařilo získat.
    Podle mluvčí Prahy 9 Jitky Fišerové, na jejímž území dům leží, majitel, kterým je společnost Harfa City, na úřad zatím předložil dokumentaci k územnímu řízení na novostavbu.
0 komentářů
přidat komentář