V Lokti začala rekonstrukce historické dvorany

Vložil
ČTK
04. 05. 2017 20:15


Loket - V Lokti začala záchrana historické městské dvorany. Již v loňském roce město nechalo sejmout výmalbu ze stropu společenského sálu, což odhalilo závažný havarijní stav samotného stropu i krovů. Nyní proto radnice hledá firmu, která by provedla nejnutnější opravy. Následovat by měly další práce, směřující k celkové rekonstrukci kulturní památky. Prostředky na práce za 130 milionů korun se bude město nadále snažit získat z dotací, řekl ČTK starosta Lokte Zdeněk Bednář (TOP09).

"Odstranění havárie spočívá v tesařské rekonstrukci celého krovu. Dle vyjádření statika nelze udělat nic provizorně, takže musíme udělat toto zabezpečení, aby se střecha nezřítila. Potom bude následovat další výběrové řízení, abychom dodělali tu vlastní střechu a budeme připravovat výběrové řízení na restaurátorské práce. Toto bychom rádi zrealizovali ještě v letošním roce," řekl Bednář.

Firmu chce Loket vybrat i na celkovou rekonstrukci dvorany, a to přesto, že na ni zatím nemá peníze. O možnostech financování nyní jedná s ministerstvem kultury. "Věřím, že by se mohlo podařit získat prostředky třeba i ze dvou různých dotačních titulů. Naše představa je, že by výběrové řízení mohlo mít platnost například pět let. Kdyby se do té doby nepodařilo sehnat peníze, platnost by vypršela," upřesnil starosta.

Po rekonstrukci by dvorana mohla částečně sloužit k vystavení dalších předmětů z takzvané Loketské sbírky. Ve sbírce Loket získal od státu přes 10.000 předmětů, které postupně restauruje a přidává do expozice na hradě, k vystavení všech exponátů ale prostory hradu nestačí. Společenský sál by po opravě mohl převzít svou původní funkci - podobné prostory totiž zatím ve městě nejsou.

Městská dvorana z druhé poloviny 19. století stojí v historickém centru Lokte a bývala společenským domem. Ještě na počátku 90. let se zde konala řada akcí, po nevydařené privatizaci ale budova chátrala. Jako pohledávku po zkrachovalém vlastníkovi ji město v roce 2002 odkoupilo. Od té doby vedení města představila několik plánů na její záchranu, dosud se však žádný nepodařilo uskutečnit. V roce 2014 byla Dvorana prohlášena kulturní památkou.
0 komentářů
přidat komentář