V Liberci začala přestavba vysokoškolských kolejí za 280 mil.

Vložil
ČTK
23.03.2007 11:15
Liberec


Liberec - V Liberci začala rozsáhlá přestavba vysokoškolských kolejí v liberecké čtvrti Harcov. Informuje o tom dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD). Investici, která je největší v dvacetileté historii ubytovacího areálu, financuje stát. Technická univerzita dostala na modernizaci kolejí 280 milionů korun, areál totiž v poslouží k ubytování účastníků mistrovství světa v klasickém lyžování, které se v Liberci uskuteční v roce 2009.
    Studentům se přestavba moc nelíbí. Kromě bourání a stavebním pracím na samotných kolejích jim vadí i časté stěhování. "Budeme nuceni se z  bloku B vystěhovat na akademické hry, po té se můžeme nastěhovat zpátky a za tři týdny se stěhovat znovu, pokud náhodou dostaneme náhradní ubytování. A na zkoušky se učit budeme někdy cestou," postěžovala si na internetu jedna ze studentek. Další zase volají po snížení kolejného, například v době, kdy se jim vyměňovaly dveře a okna. O tom ale vedení kolejí neuvažuje.
    "Začaly bourací práce v souvislosti s výměnou bytových jader na bloku E," řekl deníku ředitel Kolejí a menz Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kračmar. V minulých letech už podle něho prošla výměnou například okna na blocích A a B, balkonové dveře a okna na blocích D, E a F. "Na bloku F jsme zvýšili kapacitu o  čtyřiatřicet lůžek tím, že jsme v každém patře přistavěli další pokoj, sem jsme přestěhovali studenty z dalších buněk, které budeme rekonstruovat," vysvětlil Kračmar.
    Stavební firma se nastěhovala i do bývalého výměníku, ze kterého bude studentský klub s restaurací, barem, pizzerií, ale například i  bowlingem. Kolem kolejí se mění i doprava. Dosavadní obousměrné úzké cesty propojí jedna nová a vznikne jednosměrný okruh. V areálu přibudou zhruba dvě stovky parkovacích míst. První parkoviště vzniká pod sportovní halou, další místa přibudou kolem nové cesty.
    Už letos na podzim by měla být hotova rekonstrukce bloků A, B, C a E. Celkově by měly práce v areálu skončit do konce října 2008. "Počítáme, že by tu byli ubytovaní hlavně novináři a doprovodné týmy," řekl deníku mluvčí přípravného výboru šampionátu Vladimír Zemánek. Sportovci a VIP hosté budou podle něho ubytováni jinde, například v okolních penzionech či v hotelích. Organizátoři předpokládají, že do Liberce přijede kolem 10.000 účastníků.
0 komentářů
přidat komentář