V Květné zahradě v Kroměříži bude zprovozněno Foucaltovo kyvadlo

Vložil
ČTK
22.10.2012 14:25
Kroměříž

Kroměříž - V Květné zahradě v Kroměříži bude od pátečního odpoledne opět zprovozněno Foucaltovo kyvadlo. Návštěvníci si tak budou moci po opravě znovu prohlédnout pokus, který potvrdí, že Země se skutečně otáčí kolem své osy. ČTK to řekla mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.
    
Dominantou Květné zahrady je zahradní pavilon - Rotunda, do jejíhož středu Foucaltovo kyvadlo v roce 1908 instaloval kroměřížský gymnaziální profesor František Nábělek. Kyvadlo je těžké 30 kilogramů a visí na struně dlouhé 25 metrů. "Letos v květnu muselo být odinstalováno a svěřeno odborníkům na restaurování," uvedla Šnajdarová.
     Foucaltovo kyvadlo je pojmenované po francouzském fyzikovi Jeanovi Bernardovi Léonovi Foucaltovi (1819 - 1868) a představuje důležitý experiment, který potvrzuje, že planeta Země se otáčí kolem své osy. První pokus s kyvadlem provedl Foucalt v roce 1851 v pařížském Pantheonu. Již tehdy bylo známo, že se Země otáčí, Foucaultovo kyvadlo však bylo prvním jasně viditelným důkazem a způsobilo tak velkou senzaci v odborných kruzích i u široké veřejnosti.
     Foucaultovo kyvadlo je konstrukčně velmi náročné, protože i malá nepřesnost může způsobit další odchylky roviny kyvu, které pak převládnou nad vlivem zemské rotace. Kritické je také samotné spuštění kyvadla. To se dělá přepálením lanka, které drží kyvadlo ve výchozí poloze, čímž se zabrání nechtěným pohybům kyvadla do stran.
0 komentářů
přidat komentář

Související články